fbpx
Strona głównaTechnikaCyfrowy monitoring warunków pogodowych pomaga w podejmowaniu decyzji. Jak działa?

Cyfrowy monitoring warunków pogodowych pomaga w podejmowaniu decyzji. Jak działa?

Prawidłowe wykonanie wielu zabiegów agrotechnicznych w produkcji roślinnej wymaga stałego monitorowania warunków pogodowych. W tym celu przydatne okazują się stacje pogodowe wyposażone w szereg urządzeń pomiarowych.

Niemniej same stacje to tylko jeden z elementów systemu pomiarowego, którego mózgiem są programy komputerowe do obróbki danych na podstawie których powstają prognozy pogody jak i oceny ryzyka wystąpienia chorób grzybowych. Do tego dochodzą czujniki polowe, pułapki feromonowe oraz polowe systemy wizyjne.

Wsparcie decyzji produkcyjnych

Działające w trybie automatycznym stacje pogodowe AWS (Automatic Weather Station) to urządzenia oferujące liczne funkcje pomiarowe, które można dowolnie konfigurować. Umożliwiają one pomiar temperatury i wilgotności powietrza, punktu rosy (temperatura, przy której para wodna przy określonym ciśnieniu atmosferycznym ulega skropleniu), ilości opadów, siły i kierunku wiatru, natężenia promieniowania słonecznego, promieniowania UV oraz ciśnienia atmosferycznego. Pozyskane ze stacji meteorologicznej informacje trafiają do specjalnego oprogramowania znajdującego się na komputerze użytkownika lub w chmurze internetowej. Umieszczenie danych w chmurze umożliwia podgląd na doniesienia meteo poprzez Internet na swoim smartfonie lub tablecie.

Stacje pogodowe i czujniki polowe jak również oprogramowanie, które zbiera dane z tych urządzeń i je przetwarza stają się niezbędnym narzędziem na potrzeby podejmowania decyzji dotyczące planowania prac polowych. Umożliwiają to prognozy pogody, które są tworzone przez oprogramowanie obsługujące stacje pogodowe wspierane doniesieniami z wyspecjalizowanych serwisów pogodowych. Takie prognozy są tworzone na jeden dzień, kilka dni, no z reguły nie więcej niż na dwa tygodnia. Warto pamiętać, że takie prognozy dotyczą obszaru będącego w zasięgu stacji meteo.

Ponadto specjalne oprogramowanie dla konkretnych rodzajów zabiegów agrotechnicznych wyświetla tzw. okna czasowe (daty, jak i przedziały godzinowe) w których mogą być one skutecznie i jakościowo wykonane. Takie okna czasowe są szczególnie przydatne na potrzeby wykonywania zabiegów ochrony chemicznej. Niemniej znajomość terminów występowania optymalnych warunków pogodowych jest wykorzystywana również do siewu, nawożenia jak i zbioru.

Ważnym narzędziem w podejmowaniu decyzji produkcyjnych są modele chorobowe, czyli matematyczne modele, które na podstawie danych pogodowych oceniają ryzyko wystąpienia różnych chorób grzybowych występujących w plantacjach. Modele te pracują na założeniu, że rozwój chorób jest ściśle skorelowany z warunkami pogodowymi takimi jak temperatura i wilgotność powietrza w tym również z suszą i przymrozkami. Dzięki modelom chorobowym rolnik jest informowany o ryzyku wystąpienia określonej choroby grzybowej dzięki czemu może on przystąpić do zabiegów prewencyjnych.

Stacje pogodowe są również niezbędnym narzędziem w systemach nawadniania. Dostarczają one danych dotyczących ewapotranspiracji czyli parowania wody z komórek roślinnych oraz gruntu. Na podstawie znajomości ilości ubytku wody z plantacji można dopasować dawki wody odpowiednie dla danych upraw jak i czas ich aplikacji.

W polu, w szklarni i w oborze

Stacje pogodowe  umieszczane są nie tylko na polach. Urządzenia te przydatne okazują się również w produkcji szklarniowej. W tym typie produkcji stacje pogodowe znajdują się nie tylko na zewnątrz szklarni ale i także wewnątrz tych obiektów mierząc temperaturę i wilgotność powietrza czy też stężenie CO2. Na podstawie danych ze stacji znajdujących się wewnątrz jak i na zewnątrz szklarni można efektywnie regulować warunki klimatyczne w tych obiektach.

Stacje pogodowe mogą być montowane również w obiektach inwentarskich. W tychże budynkach stacje pogodowe w połączeniu z czujnikami stężenia gazów mierzą takie parametry jak temperatura i wilgotność względna powietrza, stężenie dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru oraz prędkość przepływu powietrza (tzw. przeciągi). Wielkości te są ważnym kryterium dobrostanu zwierząt, gdyż wywierają one istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmów zwierząt, ich zachowania a tym samym na ich produktywność w postaci przyrostu masy mięsnej, nieśności jaj lub wydajności mlecznej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.