fbpx

Czy do systemu monitoringu suszy włączone będą stacje meteo budowane z inicjatywy samorządów i rolników?

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) w Puławach  informuje, że od początku prowadzenia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Instytut dba, aby wprowadzane były do Systemu sukcesywnie nowe dane o warunkach pogodowych z coraz szerszej bazy.

Według IUNG-PIB  im sieć będzie gęstsza, tym mniejsze będą błędy powstałe w wyniku interpolacji Klimatycznego Bilansu Wodnego, za pomocą którego wyznacza się obszary z występowaniem suszy rolniczej.

Samasz loteria - baner

– Tym samym prezentowane wyniki będą jeszcze bardziej wiarygodne, co jest głównym celem prowadzonych prac od początku funkcjonowania Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Włączanie nowych dodatkowych stacji w tym samorządów czy samych rolników rozszerzy bazę danych meteorologicznych i umożliwi znaczne zwiększenie dokładności wyznaczenia obszarów z suszą. Nowe stacje meteorologiczne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu monitoringu suszy. Wynika to ze zgłaszanych potrzeb w tym zakresie przez szerokie rzesze użytkowników tego Systemu – informuje prof. dr hab. Mariusz Motyka, zastępca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych w IUNiG-PIB w Puławach.

Jak zaznacza IUNiG do Systemu włączane są tylko stacje posiadające akceptację lokalizacji przez IUNG-PIB (łącznie z weryfikacją warunków po dokonaniu wizji lokalnej) oraz te, które spełniają warunki techniczne dla stacji meteorologicznych jakie są w eksploatacji w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej.

Jak się dowiedzieliśmy stacje meteorologiczne w prowadzonym systemie są finansowane w całości przez IUNG-PIB, samorządy (powiatowe, gminne), ośrodki doradztwa rolniczego, z programów urzędów marszałkowskich oraz przez izby rolnicze.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.