Czy do systemu monitoringu suszy włączone będą stacje meteo budowane z inicjatywy samorządów i rolników?

fot. S. Skrzysz

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) w Puławach  informuje, że od początku prowadzenia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Instytut dba, aby wprowadzane były do Systemu sukcesywnie nowe dane o warunkach pogodowych z coraz szerszej bazy.

Według IUNG-PIB  im sieć będzie gęstsza, tym mniejsze będą błędy powstałe w wyniku interpolacji Klimatycznego Bilansu Wodnego, za pomocą którego wyznacza się obszary z występowaniem suszy rolniczej.

– Tym samym prezentowane wyniki będą jeszcze bardziej wiarygodne, co jest głównym celem prowadzonych prac od początku funkcjonowania Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Włączanie nowych dodatkowych stacji w tym samorządów czy samych rolników rozszerzy bazę danych meteorologicznych i umożliwi znaczne zwiększenie dokładności wyznaczenia obszarów z suszą. Nowe stacje meteorologiczne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu monitoringu suszy. Wynika to ze zgłaszanych potrzeb w tym zakresie przez szerokie rzesze użytkowników tego Systemu – informuje prof. dr hab. Mariusz Motyka, zastępca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych w IUNiG-PIB w Puławach.

Jak zaznacza IUNiG do Systemu włączane są tylko stacje posiadające akceptację lokalizacji przez IUNG-PIB (łącznie z weryfikacją warunków po dokonaniu wizji lokalnej) oraz te, które spełniają warunki techniczne dla stacji meteorologicznych jakie są w eksploatacji w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej.

Jak się dowiedzieliśmy stacje meteorologiczne w prowadzonym systemie są finansowane w całości przez IUNG-PIB, samorządy (powiatowe, gminne), ośrodki doradztwa rolniczego, z programów urzędów marszałkowskich oraz przez izby rolnicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności