fbpx

Chcą zapobiec szkodom w uprawie zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rejestrację tymczasową zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, która zapobiegnie szkodom w uprawie zbóż: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego w nadchodzącym sezonie.

– Rok 2020 rozpoczął się od dużych wyzwań dla producentów rolnych – uszkodzenia ozimin spowodowane łagodną zimą i rozwojem szkodników, szczególnie łokasia garbatka, następnie długa susza i pandemia koronowirusa, która spowodowała znaczne podwyższenie cen środków produkcji rolnej. Wszystkie te elementy, a w szczególności pojawiające się od jesieni 2019 r. sygnały rolników o masowym występowaniu szkodnika łokasia garbatka, spowodowały, że Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystąpił z wnioskiem o rejestrację tymczasową zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, która zapobiegnie szkodom w uprawie zbóż: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego w nadchodzącym sezonie – uzasadnia Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Jak podkreśla PZPRZ ciepłe zimy powodują, że łokaś garbatek żeruje na roślinach nawet w grudniu. Wzrost jego występowania sprawia, że w ciągu kilku dni może zniszczyć od kilku do kilkunastu hektarów upraw a rolnik nic nie może w tej sytuacji zrobić, ponieważ na rynku nie ma żadnego preparatu chemicznego, zwalczającego tego szkodnika. Ochrona chemiczna jest niezbędna do jego zwalczania, ponieważ agrotechnika i integrowana ochrona roślin są niewystarczające w walce z tym szkodnikiem. Specjaliści uważają, że w sezonie zimowym 2019/20 łokaś garbatek spowodował ogromne straty i zapewne sytuacja ta powtórzy się a nawet przybierze na sile.

– W Polsce obecnie nie ma zarejestrowanej zaprawy ani insektycydów nalistnych zwalczających łokasia garbatka w uprawie zbóż. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku tego szkodnika prewencja jest najważniejsza, uważamy że zaprawa nasienna jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ chroni siewki w okresie intensywnego żerowania łokasia garbatka jesienią i wczesną zimą, gdy larwy są jeszcze aktywne. Taka ochrona zapewnia, że młode rośliny wiosną będą w dobrej kondycji i nie będą atakowane przez szkodnika. Ponadto, w ramach metod chemicznych, stosowanie zapraw nasiennych jest zabiegiem najmniej szkodliwym dla środowiska, często eliminującym konieczność wykonywania zabiegów nalistnych w czasie wegetacji. Apelujemy do resortu rolnictwa o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, ponieważ uratuje to tegoroczne zasiewy jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego przed poważnymi szkodami, które wyrządzi łokaś garbatek – dodaje Kacperczyk.

PZPRZ wnioskuje o wydanie zezwolenia w trybie art. 53 rozporządzenia 1107/2009 umożliwiającego wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser 350 FS od 1 lipca do 28 października 2020 roku.

Źródło: PZPRZ

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.