fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny zbóż na światowym rynku stabilizują się. Najważniejsze informacje z rynku

Ceny zbóż na światowym rynku stabilizują się. Najważniejsze informacje z rynku

Kończący się w piątek tydzień przyniósł względną stabilizację cen zbóż przede wszystkim na rynku europejskim, gdzie ceny spadły, lecz nieznacznie. Nieco inaczej wyglądała sytuacja za oceanem, gdzie notowania rzepaku i pszenicy spadły o 4 proc. t/t.

W Paryżu cena pszenicy w ujęciu tygodniowym spadła o 0,5 euro za tonę t/t osiągając w piątek 342,5 euro za tonę. Minimalnie spadła też cena kukurydzy, o 1 EUR/t do 327,25 EUR/t. Najbardziej spadła cena rzepaku, bo o 22,25 EUR/t (3,3 proc.) do 653,25 EUR/t.

Rosnący optymizm w eksporcie z ukraińskich portów ma zauważalny wpływ na notowania w Paryżu i Chicago, a zboża wypływające z ukraińskich zaczynają mieć realny wpływ na notowania. […] A jednak perspektywy odpowiedniej podaży pszenicy pozostają niepewne. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa ostrzegło, że utrzymujące się deszcze mogą prowadzić do pogorszenia plonów. […] W związku z tym ceny na rynkach pozostają stabilne. W szczególności poszukuje się obecnie zboża paszowego – informuje serwis Kaack.

Rośnie popyt na rzepak, i chociaż zakończył on zeszły tydzień na minusie, to pod jego koniec notowane były wzrosty jego cen. Pod koniec tygodnia rosła również cena kukurydzy, ze względu na suszę rosną bowiem obawy o jej plonowanie na półkuli północnej. Tylko we Francji tegoroczne zbiory szacowane są na 12,66 mln ton, co oznacza spadek aż o 18,5 proc. w stosunku do zeszłego roku. Jeżeli w najbliższym czasie nie pomoże deszcz, zbiory będą o wiele niższe także w Niemczech.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.