fbpx

Bruksela: ministrowie debatują, a rolnicy forsują barykady i wysypują obornik (video)

Ponad 100 ciągników zaparkowało wokół siedziby instytucji Unii Europejskiej, blokując części Brukseli, w niewielkiej odległości od odgrodzonego obszaru, na którym spotykali się ministrowie – informuje Reuters. Rolnicy podpalili stosy opon, policja musiała użyć armatek wodnych do zagaszenia ognia.

Postulaty rolników są takie same w całej Unii Europejskiej – począwszy od żądania zwiększenia dopłat za straty ponoszone w wyniku wdrażania Zielonego Ładu, poprzez ceny minimalne na produkty rolne, aż po zamknięcie granic UE na import produktów rolno-spożywczych z krajów trzecich, gdzie nie obowiązują unijne standardy produkcji. Generalnie więc chodzi po prostu o opłacalność produkcji rolniczej, której większość gospodarstw nie odnotowuje.

Wydaje się, że ministrowie rolnictwa UE zaczynają dostrzegać problem. Minister rolnictwa Belgii David Clarnival cytowany przez Reuters powiedział: „Rolnikom trzeba płacić za to, co robią… Istnieją pewne aspekty Zielonego Ładu, których wymaga się od rolników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia. To jest sedno problemu”

Również minister rolnictwa Łotwy Armands Krauze uważa, że głównym problemem rolników w UE jest Zielony Ład: „Musimy wiele zmienić w WPR, ponieważ Zielony Ład i zielone cele, które mamy, są prawie niemożliwe do osiągnięcia”.

Stanowisko ministra rolnictwa Polski Czesława Siekierskiego jest znane: „Będę w sposób zdecydowany zabiegał o ograniczenie Zielonego Ładu” – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Rolnicy protestują też w Hiszpanii:

„dzisiaj w Madrycie demonstrują trzy organizacje rolnicze: Asaja, COAG i UPA, które minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas uważa za reprezentatywne. W ostatnich tygodniach zorganizowali protesty w różnych prowincjach. Traktory zbiorą się przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa w Atocha, aby ponowić swoje prośby, a następnie pojadą wzdłuż Paseo del Prado, Recoletos i La Castellana, aż dotrą do siedziby Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Hiszpanii, przedstawić tam swoje skargi. Oczekuje się kilkuset pojazdów i ponad 10 000 protestujących, których wspierają także przedstawiciele rybaków i myśliwych” – informuje La Razon.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.