fbpx

Bodziszek drobny. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Bodziszek drobny zachwaszcza wszystkie uprawy rolnicze i ogrodnicze. Szczególnie dobrze rozwija się w zbożach, okopowych, rzepaku i kukurydzy. Gatunek wykształcił mechanizm pozwalający na samorzutne rozprzestrzenianie się na niewielkie odległości. Produktywność jednej rośliny to nawet 2 tys. nasion.

Baner ener

Bodziszek drobny (Geranium pusillum), ang.: small cranesbill, small flowered cranes bill, small geranium, potocznie: dziobek, tańcówka, mały bodziszek. Rodzina: Geraniaceae (bodziszkowate). Roślina roczna czasami dwuletnia, jara i ozima. Wschodzi od kwietnia do maja i od września do października, kwitnie od maja do października. Rośnie na wysokość 10-60 cm. Rozmnaża się z nasion (rozłupnia). Produktywność jednej rośliny to 200-400 (2 tys.) nasion, które zachowują żywotność od 1 do 10 lat.

Występowanie i szkodliwość

Obecnie bardzo pospolity gatunek, który zasiedla różne typy gleb (preferuje stanowiska piaszczyste słabo-gliniaste), obfitujące w azot i wapń. Jest dość tolerancyjny względem odczynu gleby, gdyż dobrze rośnie zarówno w warunkach kwaśnych, jak i obojętnych (najczęściej zasiedla stanowiska o pH od 5,5 do 7,0). Zachwaszcza wszystkie uprawy rolnicze i ogrodnicze. Szczególnie dobrze rozwija się w zbożach, okopowych, rzepaku i kukurydzy.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Ekonomiczny próg szkodliwości dla tego gatunku nie został jak do tej pory określony, jednak z obserwacji samych plantatorów wynika iż 25-35 sztuki na 1 m2 może powodować istotną obniżkę w plonie.

Czy wiesz, że

Nazwa rodzajowa (Geranium) pochodzi od greckiego słowa „żuraw”. Ma to związek z budową owoców, które u wielu gatunków bodziszków wyglądem przypominają, długi ptasi dziób. Natomiast polska nazwa bodziszek, wywodzi się prawdopodobnie od słowa bodnąć (czyli uderzyć czymś twardym i ostrym), co ma swoje umocowanie w kształcie owocu, który jest spiczasty, twardy i ostry. Gatunek ten wykształcił mechanizm pozwalający na samorzutne rozprzestrzenianie się na niewielkie odległości. Wygląda to tak, że dojrzewające owoce, gwałtownie pękając, są w stanie wyrzucić rozłupki na odległość kilkudziesięciu cm od rośliny matecznej. Jest gatunkiem wskaźnikowym gleb o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych, zasobnych w związki próchniczne.

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.