Bilans kukurydzy i pszenicy w UE

Firma Tallage po raz pierwszy od kilku miesięcy podwyższyła prognozy unijnych zbiorów kukurydzy i obniżyła zbiorów pszenicy. Zbiory tych zbóż w sezonie 2013/14 mają być wyższe niż w sezonie ubiegłym odpowiednio o 12,7% i 7,7%.

W swoim najnowszym numerze raportu „Strategie grains”, wydanym w czwartek 10.X., firma Tallage po raz pierwszy od sześciu miesięcy podwyższyła prognozę zbiorów ziarna kukurydzy w UE-28. W kwietniu 2013 r. prognozowano zbiory na poziomie 66,5 mln t, ale we wrześniu oczekiwano już tylko 64,0 mln t. Właśnie w ubiegłym miesiącu odnotowano największą redukcję prognoz, głównie pod wpływem doniesień z Węgier o stratach spowodowanych sierpniowymi upałami. Obecnie analitycy oczekują, że produkcja ziarna wyniesie 64,9 mln t. Tym samym będzie aż o 12,7% wyższa niż w ubiegłym roku, kiedy wyniosła wg szacunków 57,6 mln t.
Jeśli chodzi o unijny bilans kukurydzy, to należy pamiętać że w bieżący sezon, trwający od 1 X 2013 do 30 IX 2014 r., weszliśmy z zapasami mniejszymi o 2,2 mln t niż w sezon ubiegły. Analitycy Tallage oczekują również, że o 1,7 mln t zmniejszy si ę unijny import, a o 0,2 mln t zwiększy eksport. Dostępność ziarna dla unijnych rolników i przetwórców zwiększy się tym samym o 3,3 mln t. Z tej ilości 2,7 mln t będzie przeznaczone na większe zużycie, a 0,6 mln t na zwiększenie zapasów końcowych do 5,5 mln t. Poziom zapasów, w tym przypadku na koniec sezonu 2013/14 nadal jest znacznie niższy niż na koniec sezonu 2011/12.
Odwrotnie niż w przypadku kukurydzy, eksperci firmy Tallage w czterech poprzednich miesiącach sukcesywnie podnosili prognozy zbiorów pszenicy zwyczajnej, a w październiku minimalnie ją obniżyli. O ile w maju br. oczekiwano zbiorów na poziomie 130,9 mln t, to we wrześniu już 135,5 mln t. Na tym tle październikowa obniżka do 135,2 mln t jest bardzo niewielka. Nadal zbiory mają być znacznie wyższe (7,7%) niż w ubiegłym roku, kiedy wyniosły 125,5 mln t. 
Wśród krajów, które zbiorą przynajmniej 2 mln t ziarna, największy przyrost produkcji zanotują Hiszpania (+45%) oraz Rumunia, Węgry, Czechy i Bułgaria.
Na skutek znacznie wyższych zbiorów bilans pszenicy w UE-28 w sezonie 2013/14 ulegnie poprawie. Zapasy początkowe szacowane są na poziomie o 3,0 mln t niższym niż przed rokiem. O 0,5 mln t mniejszy ma być import, zaś eksport ma wzrosnąć o 2,7 mln t. Tym samym do rozdysponowania w krajach UE pozostanie o 3,5 mln t ziarna więcej. Z tej wielkości 1,6 mln t zostanie przeznaczone na zwiększone zużycie, a 1,9 mln t powiększy zapasy końcowe.
Analitycy BGŻ przestrzegają, że jakiekolwiek prognozy odnośnie do handlu zagranicznego i zużycia, na tym etapie są obarczone jeszcze dużym stopniem niepewności i mogą się zmieniać.
(mat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności