Bezpośrednio od polskiego rolnika

Pod hasłem ,,Bezpośrednio od polskiego rolnika’’ Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC prowadzi na terenie całego kraju akcje protestacyjną przeciwko nowej ustawie, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, bo jest ona wymierzona przeciwko małym i średnim gospodarstwom rodzinnym.

– Ta ustawa jest wymierzona przeciw wszystkim Polakom, bowiem najlepiej jest kupować żywność lokalnie ze znanego i sprawdzonego źródła! W innych krajach UE można to robić, a w Polsce kolejne rządy tworzą prawo sprzyjające korporacjom i niszczące polskich rolników – mówi Edyta Jaroszewska – Nowak, rolniczka z zachodniopomorskiego.

W maju 2015 roku Prezydent RP podpisał projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym. Nowe przepisy miały umożliwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej.  Okazało się jednak, że zgodnie z nowymi przepisami, które to mają wejść w życie 1 stycznia 2016 roku rolnik będzie mógł sprzedawać swoje produkty tylko we własnym gospodarstwie lub na targowiskach ( Nie zadaszonych) Jak informuje ICPPC nie ma też kwoty wolnej od podatku, jak obiecywano. A rolnik realizujący sprzedaż bezpośrednią zobowiązany będzie do prowadzenia księgi wykazującej przychody. Od tych przychodów będzie obowiązywał podatek ryczałtowy w wysokości 2 proc. do kwoty 150 tys. euro, czyli 600 tys. zł rocznie.

– Ponadto dalej brak jest odrębnych przepisów sanitarno-higienicznych uzależnionych od skali produkcji (jak ma to miejsce w innych krajach UE), na które czekają rolnicy, aby za sprzedaż swoich produktów – np. serów, soków, powideł – nie musieli płacić kar – komentuje Jolanta Dal, rolniczka z Podkarpacia.

W ramach akcji ,,Bezpośrednio od rolnika’’ członkowie Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC wraz rolnikami w różnych częściach Polski podejmują przedstawicieli opinii publicznej, ważne osobistości oraz media. Są oni świadkami „sprzedaży bezpośredniej” w praktyce.  ICPPC promuje też logo ,,Bezpośrednio od polskiego rolnika’’ , które pomoże konsumentom zidentyfikować żywność pochodzącą z lokalnych gospodarstw.

– Ilekroć zobaczysz znak Bezpośrednio od polskiego rolnika’’ będziesz mieć pewność, że zapłata za zakupioną przez Ciebie żywność trafi bezpośrednio do rolnika i pomoże zagwarantować przyszłość dla świeżej, dobrej jakości żywności oraz dla tych, którzy ją produkują – mówi Jadwiga Łopata z ICPPC, która prowadzi małe gospodarstwo edukacyjne pod Krakowem.

Zdaniem ICPPC kupowanie bezpośrednio od lokalnych rolników, z pominięciem pośredników, oznacza dobrą cenę, wysoką  jakość produktów oraz wiedzę, skąd pochodzi nasza żywność.

– Symbol ,,Bezpośrednio od polskiego rolnika’’ jest wezwaniem do obrony polskich rolników i wspaniałej żywności, jaką wytwarzają w swoich gospodarstwach. Nie mogę uwierzyć, że Polska tak przytłacza swoich najlepszych, tradycyjnych rolników, narzucając im przestarzałe, drakońskie przepisy dotyczące wytwarzania żywności. W Polsce jest obecnie najbardziej represyjne prawo żywnościowe ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – podsumowuje Julian Rose , prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności