fbpx

ASF w natarciu

O tym, że nie warto chwalić słońca przed zachodem boleśnie przekonał się resort rolnictwa, który niedawno pochwalił się  na ministerialnym profilu społecznościowym, że afrykański pomór świń (ASF) w Polsce jest w odwrocie.  Okazuje się, że prawda jest nieco inna. Jak grzyby po deszczu  pojawiają się kolejne ogniska tej groźnej choroby w świńskich zagrodach. W lipcu mamy cały ich wysyp.

Jak podaje Główny Inspektora Weterynarii, 8. ognisko ASF zlokalizowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1897 świń (444 prosiąt, 507 warchlaków, 737 tuczników, 202 lochy oraz 7 knurów), położonym w miejscowości Gorajec-Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim w województwie lubelskim

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (11 prosiąt, 36 tuczników, 4 lochy), położonym w miejscowości Sarnowo w gminie Lidzbark Warmiński w powiecie lidzbarskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Ognisko nr 10 w 2020 roku zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury), położonym w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 11  stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur), położonym w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 12 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 13  zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 14 w 2020 r. zostało stwierdzone  w gospodarstwie, w którym utrzymywano 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch  i 1 knur), położonym w miejscowości Teodorówka Kolonia, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. W sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Ponadto 27 lipca Główny Lekarz Weterynarii poinformował  o potwierdzeniu wystąpienia  2020/2844-2020/2879 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.