fbpx

ASF w natarciu

O tym, że nie warto chwalić słońca przed zachodem boleśnie przekonał się resort rolnictwa, który niedawno pochwalił się  na ministerialnym profilu społecznościowym, że afrykański pomór świń (ASF) w Polsce jest w odwrocie.  Okazuje się, że prawda jest nieco inna. Jak grzyby po deszczu  pojawiają się kolejne ogniska tej groźnej choroby w świńskich zagrodach. W lipcu mamy cały ich wysyp.

Jak podaje Główny Inspektora Weterynarii, 8. ognisko ASF zlokalizowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1897 świń (444 prosiąt, 507 warchlaków, 737 tuczników, 202 lochy oraz 7 knurów), położonym w miejscowości Gorajec-Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim w województwie lubelskim

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (11 prosiąt, 36 tuczników, 4 lochy), położonym w miejscowości Sarnowo w gminie Lidzbark Warmiński w powiecie lidzbarskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Ognisko nr 10 w 2020 roku zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury), położonym w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 11  stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur), położonym w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 12 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 13  zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 14 w 2020 r. zostało stwierdzone  w gospodarstwie, w którym utrzymywano 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch  i 1 knur), położonym w miejscowości Teodorówka Kolonia, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. W sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Ponadto 27 lipca Główny Lekarz Weterynarii poinformował  o potwierdzeniu wystąpienia  2020/2844-2020/2879 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.