fbpx

Anglicy zablokowali aktywa ukraińskich właścicieli terminala zbożowego w Odessie

Sprawa ta nie jest najświeższa, ale dopiero teraz została upubliczniona, a mianowicie Sąd Najwyższy Anglii 14 stycznia br. wydał nakaz zajęcia majątku Sergija Grozy i Wołodymyra Naumenki, właścicieli GNT Group i Olimpex Coupe International, który jest właścicielem terminala zbożowego w ukraińskim porcie w Odessie. 

Nakaz wydano w odpowiedzi na pozew złożony przez amerykańskie firmy inwestycyjne Innovatus Capital Partners i Argentem Creek Partners (ACP), wierzycieli Grupy GNT. ACP na swojej stronie internetowej wydało oświadczenie, w którym zauważyło, że pomimo ciągłego wsparcia Innovatus i ACP dla Grupy GNT, w tym oferty odroczenia spłaty pożyczki po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., dochodzenie wykazało, że firma upłynniła całe zastawione zboże należące do Innovatus bez powiadomienia lub zgody.

Jak informuje amerykańska firma, w związku z taką sytuacją Innovatus nie miał innego wyboru, jak tylko zastosować ogólnoświatowy nakaz zamrożenia, aby zapobiec dalszemu rozpraszaniu aktywów przez Naumenkę i Grozę.

Natomiast Grupa GNT pod koniec grudnia zaprzeczyła zarzutom w oświadczeniu dla ukraińskiej agencji prasowej mówiąc:

– W listopadzie 2019 roku spółka zarządzająca GNT Group pozyskała dwie linie kredytowe od Argentem Creek Partners w wysokości 25 mln USD i 50 mln USD. W rzeczywistości wszystkie te środki zostały przeznaczone na spłatę kredytu (European Bank and Reconstruction Development) i zakup 26% udziałów CHS Europe Sarl w terminalu zbożowym Olimpex Coupe International. W swoim oświadczeniu fundusz Argentem Creek Partners stwierdził, że podejrzewa Grupę GNT o nadużywanie środków pożyczkowych. Ale umowa pożyczki została zawarta w taki sposób, że wszystkie środki pożyczkowe miały cel czysto celowy, a jakiekolwiek nadużycie było niemożliwe – informowała ukraińska firma.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.