fbpx

Nawożenie przedsiewne rzepaku ozimego – czas na fosfor, potas i magnez

Rzepak ozimy wykazuje duże potrzeby pokarmowe. Zadaniem nawożenia przedsiewnego jest umożliwienie roślinie zbudowania przed zimą odpowiednio dużej i dobrze odżywionej rozety.

Zadaniem nawożenia przedsiewnego, oprócz umożliwienia zbudowania właściwie rozwiniętej rozety przed zimą, jest również dostarczenie do gleby takich ilości fosforu, potasu i magnezu, aby nie ograniczały one plonu rzepaku nie tylko w okresie wegetacji jesiennej, ale również na wiosnę.

Samasz loteria - baner

Nawożenie fosforowo-potasowe powinno doprowadzić zasobność gleby w przyswajalne formy tych składników pokarmowych do co najmniej górnego zakresu poziomu średniego.

Przy podwyższonej zasobności w składniki pokarmowe, w celu uzyskania plonu nasion rzepaku na poziomie 4 – 5 ton z ha, wskazane jest nawożenie potasowe w dawce od 140 do 180 kg K2O/ha i nawożenie fosforowe w ilości od 80 do 110 kg P2O5/ha.

Nawożenie rzepaku ozimego potasem można wnosić w dwóch dawkach, z czego pierwszą w ilości około 1/2 – ¾ należy aplikować przedsiewne, a 1/2 – 1/4 powinno się wnosić późną jesienią, bądź też wczesną wiosną.

W przypadku gleb o niskiej zasobności w składniki pokarmowe nawożenie mineralne powinno być zwiększone o około 25 – 50% w odniesieniu do potrzeb rośliny. W przypadku uprawy rzepaku ozimego na glebie lekkiej powinna ona być doprowadzona do zasobności na poziomie klasy wysokiej.

Przed siewem rzepaku ozimego zasobność gleby w fosfor powinna mieścić się przynajmniej w przedziale od 14 do 15 mg P2O5/100 g gleby (górny zakres zasobności średniej), a najkorzystniej aby była wysoka na poziomie około 18 mg P2O5/100 g gleby. Przy takiej zasobności gleby możliwe jest w znacznym stopniu ograniczenie nawożenia mineralnego fosforem.

W przypadku uprawy rzepaku na glebach o niskiej zasobności w magnez nawożenie jesienne tym składnikiem pokarmowym powinno być traktowane jako podstawowe, które należy zastosować przed siewem, bądź też po wschodach rzepaku.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner