Zmiany w systemach wsparcia bezpośredniego

W dniu 4 marca 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ustawa wprowadza podstawy prawne dla przyznania przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. i jest formalnym wyrazem podjęcia przez Polskę decyzji o stosowaniu tej formy pomocy.

Przejściowe wsparcie krajowe może zostać przyznane rolnikom z sektorów, dla których w roku 2012 zatwierdzono krajowe płatności uzupełniające, a warunki przyznawania wsparcia są identyczne z warunkami przyznawania krajowych płatności uzupełniających na rok 2012.
Dotyczy to następujących sektorów:
– sektor I (który obejmuje m. in. zboża, rośliny oleiste, wysokobiałkowe i motylkowate),
– sektor upraw paszowych na trwałych użytkach zielonych (sektor, w którym stosowano tzw. płatność zwierzęcą),
– sektor chmielu,
– sektor skrobi ziemniaczanej,
– sektor tytoniu.
Łączny poziom płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (płatności finansowane z budżetu unijnego oraz płatności finansowane z budżetu krajowego) za 2013 r. ma być zbliżony do poziomu płatności za 2012 r.
W 2013 r. w ramach systemów wsparcia bezpośredniego będą realizowane również:
– jednolita płatność obszarowa,
– wsparcie specjalne:
  • płatność do krów,
  • płatność do owiec,
  • specjalna płatność obszarowa,
  • płatność do surowca tytoniowego wysokiej jakości,
– płatności oddzielne:
  • płatność do pomidorów,
  • płatność do owoców miękkich,
  • płatność cukrowa.
Wnioski o przyznanie wymienionych wyżej płatności będzie można składać (również przez Internet) od 15 marca do 15 maja br. Podobnie jak w latach ubiegłych, na jednym formularzu będzie można ubiegać się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatności ONW) oraz płatności rolno-środowiskowe.
(red)
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności