Złoty traktor 2014

Wśród zdobywców tytułów Tractor of the Year 2014, miano ciągnika roku w kategorii Złotego traktora pod względem wyglądu – Golden Tractor for the Design zdobyło Lamborghini Nitro 130 VRT.

Z Lamborghini Nitro zetknęliśmy się jako pierwsi z racji oceny traktora w konkursie Tractor of the Year. Dlatego możemy stwierdzić, iż Nitro to nie tylko wygląd, ale również nowa gama wyposażenia, w tym nowa przekładnia bezstopniowa VRT. Jednak na pierwszy rzut oka uwagę zwraca dynamiczna stylistyka autorstwa biura projektowego Giugiaro Design. Czarno-biała kolorystyka, agresywna linia maski podkreślają charakter najnowszych maszyn stajni Lamborghini Trattori. Całości dopełniają przednie i tylne światła LED.
Czterocylindrowy silnik Deutz o pojemności 3620 cm³, zgodny z normą Tier 4iEuro IV, dostarcza maksymalnie 127 KM i 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego w szerokim zakresie prędkości obrotowych, bo od 1600 do 2000 obr./min. Układ wtryskowy Common Rail wykorzystuje dwie wysokociśnieniowe pompy. Silnik spełnia wymogi normy emisji spalin Euro IV przy zastosowaniu układu oczyszczania spalin z zewnętrznym EGR i z katalizatorem DOC.
Model 130 VRT jest przedstawicielem serii, która wchodzi dopiero do oferty. Obecnie dostępne są modele Lamborghini Nitro z przekładniami mechanicznymi. Nitro 130 VRT jest najmocniejszym modelem w serii i do tego wyposażonym w najdroższą skrzynię przekładniową – bezstopniową.
W nowej przekładni bezstopniowej VRT mamy trzy tryby jazdy: automatyczny, manualny i WOM. Umożliwiają one operatorowi dopasowanie działania przekładni do wykonywanej pracy. Dwa zakresy prędkości, 0–23 i 0–50 km/h, pozwalają na wstępne dopasowanie trybu pracy ciągnika do wykonywanego zadania. W trybie transportowym po osiągnięciu maksymalnej prędkości jazdy silnik obniży automatycznie obroty. Funkcja PowerZero umożliwia zatrzymywanie ciągnika na pochyłościach bez konieczności używania pedału hamulca i używania hamulca postojowego oraz ponowne ruszenie bez obawy o stoczenie się ciągnika, nawet z przyczepą, choćby o centymetr. 
Ciągniki wyposażono w układ hydrauliczny złożony z pojedynczej lub podwójnej pompy o wydatku 60 lub 90 l/min oraz do pięciu par wyjść hydrauliki zewnętrznej. Lamborghini Nitro, otrzymało również możliwość doposażenia w układ kierowniczy SDD, czyli z możliwością pełnego skrętu tylko dwoma obrotami koła kierownicy. Ponadto producent oferuje w tych modelach również nową wersję amortyzacji osi przedniej.
Idea
Tractor of the Year® (Ciągnik Roku) jest międzynarodową nagrodą przyznawaną przez dziennikarzy – specjalizujących się w technice rolniczej. Dwadzieścia dwa czasopisma z całej Europy są członkami Jury. Listę czasopism znajdujących się w Jury konkursu można znaleźć na polskiej stronie dedykowanej temu konkursowi, www.traktor roku.pl/jury. Ocenia ono nominowane ciągniki w kategoriach ciągnik polowy i ciągnik specjalistyczny (sadowniczy/winnicowy) oraz design w obu kategoriach. Zanim ciągnik trafi na listę siedmiu nominowanych do nagrody Tractor of the Year, dziennikarze reprezentujący czasopisma będące członkami Jury muszą mieć możliwość jego oceny w warunkach polowych.
Każda edycja konkursu kończy się wręczeniem nagrody pierwszego dnia najważniejszych targów techniki rolniczej w Europie jak: Agritechnica, EIMA oraz SIMA.
Praca Jury nie kończy się w momencie rozdania nagród, gdyż musi ono na bieżąco monitorować rynek, aby móc sugerować ciągniki, które powinny znaleźć się na liście nominowanych do nagrody Tractor of the Year.
Zasady wyboru ciągników do nagrody TRACTOR OF THE YEAR®
Jury nominuje ciągniki bez względu na moc jeśli spełniają dwa następujące warunki. Są w produkcji seryjnej najpóźniej od 15. września roku poprzedzającego ten, na który przyznawana jest nagroda np. ciągnik nominowany do nagrody Tractor of the Year 2014 musi być w produkcji od 15. września 2013 oraz nie były nagradzane w poprzednich edycjach konkursu. Każdy z członków Jury przesyła swoje propozycje ciągników nominowanych. Siedem ciągników, które uzyskają największą liczbę głosów uznawanych jest za oficjalnie nominowanych do nagrody. Zanim jednak ciągniki będą uznane za nominowane Jury musi mieć możliwość oceny ich w warunkach polowych. Następnie Jury przyznaje punkty biorąc pod uwagę rozwiązania techniczne w: silniku, skrzyni przekładniowej, standardowej elektronice pokładowej, hydraulice, kabinie pod kątem komfortu operatora, a także innowacyjne rozwiązania techniczne, design, stosunek mocy do ceny. Ocena ciągników kończy się najpóźniej 10. października każdego roku. Ciągnikowi, który otrzyma najwięcej punktów w sumarycznej ocenie wszystkich redakcji otrzymuje tytuł Tractor of the Year w kategorii ciągnik polowy lub w kategorii ciągnik specjalistyczny. Wśród ciągników obu kategorii, ciągnik z najwyższą notą związaną z designem otrzymuje tytuł Golden Tractor for the Design. Producent, którego ciągnik w danym  roku wygrał konkurs może przez cały kolejny rok używać tego tytułu w odniesieniu do zwycięskiego modelu.
(Źródło: www.traktorroku.pl)
Kolejnych zwycięzców zaprezentujemy na www.wrp.pl