fbpx

Zapobiec pożarom

Bezpieczeństwo pożarowe jest bardzo ważne. Niestety, jak to mówią, wypadki chodzą po ludziach. Dlatego warto już na etapie budowy domu zadbać o to, aby pożar nie zagroził naszemu gniazdku i, przede wszystkim, rodzinie.

Dom powinien być oazą spokoju i bezpieczeństwa. Często jednak zapominamy o ryzyku związanym z pożarami. Aby więc im zapobiec, warto zastosować się do kilku zasad i pomyśleć o tym już na etapie budowy.
Bezpieczeństwo pożarowe najbardziej zależy od nas samych. Codziennie dochodzi do pożarów, które w większości przypadków są wynikiem zaniedbań, niedopatrzeń lub nieuwagi domowników. Przypadki losowe i zajścia związane z siłami natury będą się zdarzać, jednak jeżeli odpowiednio przygotujemy nasz dom oraz będziemy świadomi zagrożeń, skutecznie zminimalizujemy ryzyko powstania i rozprzestrzenienia się ognia. O czym na pewno należy  pamiętać?

Zadbaj o instalację grzewczą, gazową i elektryczną
Wiele pożarów w domach jednorodzinnych powstaje na skutek wadliwych instalacji grzewczych, czy elektrycznych. Dlatego trzeba dopilnować, aby instalacje i urządzenia były wykonane z odpowiednich materiałów oraz zamontowane przez wykwalifikowanych instalatorów. Dobrym pomysłem będzie także zaizolowanie newralgicznych punktów w instalacji, które mogłyby doprowadzić do powstania pożaru, materiałami niepalnymi. W ten sposób nawet gdyby doszło do uszkodzenia instalacji, zaprószenia ognia, nie rozprzestrzeni się on dalej. Podczas urządzania domu, warto także mieć na uwadze potencjalnie niebezpieczne elementy instalacji i nie umieszczać w ich otoczeniu łatwopalnych materiałów – głównie różnego rodzaju tkanin. Istotna jest również kolejność zamocowania instalacji, przykładem może być wymóg prowadzenia instalacji gazowej ponad instalacją elektryczną.

Pamiętajmy o regularnym przeglądzie stanu technicznego instalacji w naszym domu, np. przed sezonem grzewczym lub upalnym latem, gdy cześć urządzeń będzie szczególnie obciążona. Zwracajmy uwagę, czy nie powstały widoczne uszkodzenia mechaniczne czy ślady przypalenia w postaci brązowych przebarwień. Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące sygnały, wezwijmy specjalistów – nie powinniśmy sami dokonywać napraw, zostawmy to fachowcom.

Wyposaż swój dom w czujniki dymu i gaśnice
Dla bezpieczeństwa domowników, a bezwzględnie dotyczy to wszystkich domów, w których znajdują się urządzenia grzewcze, jeszcze przed przeprowadzką na nowe miejsce, powinniśmy zamontować czujki dymu i czadu, ewentualnie również wyposażyć dom w gaśnicę. Czujki to najprostszy i najtańszy sposób, aby ostrzec naszych bliskich  przed szkodliwym, toksycznym dymem. – Czujki dymu są niedrogie i łatwe w montażu. Żeby były skuteczne powinniśmy zamontować je na każdym piętrze domu. Idealnym miejscem jest środek pokoju lub korytarza. Nie montujmy ich w bliskiej odległości od kuchenki lub łazienki – dym z gotowania lub para wodna mogą przez przypadek uruchomić alarm. Pamiętajmy także o regularnym przeglądzie sprawności oraz kalibracji czujek dymu oraz okresowej wymianie baterii – podkreśla Andrzej Taradyś, doradca techniczny Rockwool Polska.

Dobrze, jeśli w domu jest gaśnica. Co prawda polskie prawo nie nakazuje posiadania w domach sprzętu gaśniczego, ale dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy się jednak w nią zaopatrzyć – w myśl zasady, że lepiej dmuchać na zimne. – Do zabezpieczenia domu najlepsza będzie gaśnica proszkowa typu ABC ze względu na swoją skuteczność oraz uniwersalność. Warto jednak pamiętać, że proszki gaśnicze to silnie rozdrobnione cząsteczki których usunięcie z powierzchni dywanu, tapicerki czy wnętrza urządzeń elektrycznych może być bardzo trudne, szczególnie w przypadku nieumiejętnego użycia gaśnicy czy nieumyślnego uwolnienia proszku wewnątrz naszego domu. Alternatywnym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w gaśnicę pianową z symbolami AB, w tym przypadku należy zwrócić uwagę, czy producent zamieścił na etykiecie informację o możliwości bezpiecznego użycia gaśnicy do gaszenia urządzeń elektrycznych. Dodatkowo w kuchni warto mieć gaśnicę z oznaczeniem F – skutecznie zwalczającą pożary olejów i tłuszczów spożywczych. Chcąc kupić tego rodzaju gaśnicę szukajmy na powierzchni zbiornika oznaczeń AF lub ABF. Bardzo ważne jest, żeby gaśnica była sprawna, a wszyscy domownicy wiedzieli gdzie się znajduje i jak z niej korzystać – tłumaczy Łukasz Zubek, specjalista z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Zadbaj o odpowiednie warunki ewakuacji
Na etapie budowy i aranżacji powinniśmy zadbać także o zapewnienie odpowiednich warunków do ewakuacji, na wypadek pożaru. Wiele osób w strachu przed kradzieżami montuje w drzwiach, oknach, a czasem także na klatkach schodowych, kraty. W znaczący sposób utrudnia to ewakuację podczas pożaru i może zmniejszać skuteczność działań służb ratowniczych. Jeżeli nie możemy zrezygnować z krat, wybierajmy takie, które można łatwo otworzyć od wewnątrz. Wówczas klucze powinniśmy przechowywać w jednym miejscu, ustalonym i znanym wszystkim domownikom. Podczas aranżacji wnętrza także warto mieć na uwadze ewentualną konieczność ewakuacji i nie zagracać zbytnio przestrzeni, zwłaszcza w obrębie ciągów komunikacyjnych.

Używaj niepalnych materiałów budowlanych
W walce z ogniem najskuteczniejsza jest kombinacja środków aktywnych (czujniki dymu, gaśnice), ze środkami pasywnymi. Środki pasywne pozwalają w znaczący sposób spowolnić rozwój pożaru, tak by jego zasięg ograniczyć do minimum. Dzięki temu ryzyko, że ucierpią ludzie, lub pojawią się znaczące straty materialne jest dużo mniejsze. Istotne jest to, z jakich materiałów budujemy nasz dom, gdyż to wpływa na odporność ogniową całej ściany czy dachu. – Użycie palnych materiałów przy budowie domów zwiększa ryzyko pożarowe. Niewłaściwy dobór, niepoprawny montaż dodatkowo mogą je spotęgować. W sytuacji wystąpienia pożaru, materiały te mogą szybko się zapalić i łatwo rozprzestrzeniać ogień, wydzielając przy tym szkodliwe substancje. Dlatego warto wybierać materiały o klasie reakcji na ogień A1 – charakterystyczna dla takich produktów jak beton, wełna skalna, czy ceramika i świadczy o ich niepalności. Jeżeli konieczne jest użycie palnych materiałów pamiętajmy o ich dodatkowej osłonie przed ogniem. Pewność jednak dają nam materiały niepalne, gdyż czasem w trakcie zwykłej eksploatacji budynku możemy naruszyć owe bariery i wystawić materiał palny na kontakt z ogniem, co może powodować szybkie jego rozprzestrzenianie się – radzi Andrzej Taradyś.

Przestrzegania tych kilku zaleceń oraz świadomość, że ryzyko pożaru jest realnym zagrożeniem, może pomóc nam ochronić nasz dom i najbliższych w razie wystąpienia ognia.
Renata Struzik, źródło: Rockwool

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.