reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Na wsi rośnie zagrożenie ubóstwem

Przez wiele lat w Polsce mówiło się, że bieda ma głównie wiejskie oblicze, jednakże obecnie sytuacja powoli się zmienia m.in. dzięki naszej obecności w UE, co zauważają autorzy bardzo ciekawego raportu Polska Wieś 2022, Raport o Stanie Wsi.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Jak sami przyznają, w pierwszych raportach o stanie wsi pisano, że polska bieda ma głównie wiejskie oblicze. Nadal wskaźniki biedy i ubóstwa na wsi są wyższe niż w mieście, ale to zjawisko uległo znacznemu zmniejszeniu dzięki utrzymującemu się od 30 lat wzrostowi gospodarczemu, poprawie sytuacji na rynku pracy i dobroczynnym skutkom polityk unijnych, zwłaszcza Wspólnej Polityki Rolnej i polityki spójności.

Słusznie również zauważa się, że nie ma jednej biedy. Jest ona zróżnicowana w zależności od kontekstu, miejsca, czy też możliwości radzenia sobie z nią, a ubóstwo jest zjawiskiem wielowymiarowym. Temu zjawisku towarzyszy często wykluczenie społeczne polegające na braku możliwości jednostek lub grup społecznych uczestniczenia lub też na niezdolności do uczestniczenia w społecznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych aspektach życia zbiorowego.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Zarówno ubóstwo, jak i wykluczenie społeczne ograniczają potencjał rozwojowy kraju. Polega to na niewykorzystaniu najważniejszego czynnika rozwoju, jakim jest kapitał ludzki i społeczny. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym na wsi w 2020 r. wynosił w Polsce 24,4 proc. i był zbliżony do średniego w UE-27. Zatem na tle innych krajów unijnych to zagrożenie można uznać za umiarkowane.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Natomiast wskaźnik zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym odnoszący się do całego kraju wynosił 17,3 proc. i był niższy niż średnia unijna, wynosząca 22 proc. Zagrożenie ubóstwem jest wyższe dla kobiet niż dla mężczyzn.

Niestety, jak zauważają autorzy raportu, ryzyko ubóstwa na wsi rośnie od 2017 r., a  w  dużych miastach maleje. Inną kategorią wykorzystywaną w badaniach nad ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest tzw. sfera niedostatku, w Polsce definiowana za pomocą minimum socjalnego.

Jak pisze jeden autorów Raportu, S. Kalinowski – Wydatki konsumpcyjne na poziomie tego minimum pozwalają na prowadzenie “godnego życia” i traktowane są jako próg, poniżej którego następuje deprywacja integracyjnych potrzeb człowieka.

reklama
Baner Sumiagro

Sfera niedostatku wyraźnie wzrosła w 2020 r. na obszarach wiejskich. Jednym z czynników tego zjawiska była zapewne pandemia COVID-19.

Współczynnik Giniego ilustrujący zróżnicowanie dochodów wzrósł w 2020 r. i wynosił na wsi 0,310, a w miastach był niższy, ale rósł od 2017 r. i w 2020 r. wyniósł 0,301. Przez całą dekadę 2010–2020 współczynnik Giniego był wyższy na wsi niż w mieście, co potwierdza, że zróżnicowanie dochodów jest wyższe na wsi niż w mieście.

Jeśli chodzi o przestrzenne zróżnicowanie ubóstwa na obszarach wiejskich, to jego nasilenie jest największe w północnych i wschodnich rejonach Polski, zwłaszcza na byłych obszarach pegeerowskich.

Cały czas jednak, jak stwierdzają autorzy niniejszego raportu ubóstwo i wykluczenie społeczne obejmuje swoim zasięgiem nadal znaczną część społeczeństwa wiejskiego. Wciąż mimo rozbudowanych programów pomocowych część społeczeństwa nie realizuje potrzeb chociażby na minimalnym poziomie.

Należy jednak uczciwie przyznać, że różnice w tej sferze życia między miastem a wsią są znacznie mniejsze niż kilkanaście lat temu. A jest to przede wszystkim zasługa pieniędzy płynących z UE połączonych z dobrym wzrostem gospodarczym.

Na podstawie raportu Polska Wieś 2022, Raport o Stanie Wsi.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

Wieś bez leków

INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI