Wielkopolska apeluje o wsparcie

Wielkopolska Izba Rolnicza przesłała do Premiera pismo w sprawie potrzeby wsparcia hodowców trzody chlewnej.

Szanowny Panie Premierze!
W obliczu bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znajdują się hodowcy trzody chlewnej, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie dotychczasowym brakiem działań ze strony Rządu RP zmierzających do złagodzenia powstałej sytuacji.
Po wykryciu wirusa ASF u dwóch dzików, ewidentne straty finansowe ponieśli producenci trzody chlewnej w całym kraju, szczególnie zaś w rejonach o intensywnej produkcji, jak Wielkopolska i Kujawy oraz w wyznaczonej strefie buforowej. Ceny trzody spadły nawet o kilkadziesiąt procent (180 zł na 1 sztuce), mimo, iż w Polsce na ASF nie zachorowała żadna świnia. Ceny mięsa i wędlin w sklepach nie drgnęły, a zatem bezsprzeczne jest to, że koszty obecnego kryzysu ponieśli producenci trzody chlewnej i to bez udziału własnej winy.
Mimo przesłania naszych dwukrotnych stanowisk z 10 i 20 lutego br. oraz pisma do Pana Premiera z 27. lutego br. jako samorząd rolniczy do tej pory nie zostaliśmy nawet poinformowani, kiedy i jakie konkretne działania pomocowe zostaną podjęte w stosunku do hodowców trzody chlewnej funkcjonujących poza strefą buforową. Uzasadniony niepokój rolników budzą bowiem informacje, że planowana pomoc ma objąć jedynie gospodarstwa z tej strefy.
Wypełniając swój ustawowy obowiązek reprezentowania interesów wielkopolskich rolników, żądamy niezwłocznego podjęcia konkretnych działań, które ochronią przed bankructwem polskich producentów wieprzowiny.
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności