fbpx
Strona głównaFirmy i produktyW polu z Basf – najbliższa ochrona rzepaku i zbóż

W polu z Basf – najbliższa ochrona rzepaku i zbóż

Warunki pogodowe ostatniej jesieni i zimy sprawiły, że wegetacja była przedłużona i wygasała powoli. Redakcja Wiadomości Rolniczych Polska odwiedziła Centrum Kompetencji Basf Rychnowie, gdzie z bliska przyglądaliśmy się roślinom.

Rośliny w centrach Kompetencji Basf od Rychnowa na Opolszczyźnie przez Pamiątkowo w Wielkopolsce, po Szwarcenowo na Warmii dobrze przezimowały. Panujące temperatury powietrza sprawiły, że pomimo braku okrywy śnieżnej nie były one zagrożone wymarzaniem, wskazywali specjaliści z Basf odpowiedzieli za prowadzenie upraw w poszczególnych lokalizacjach.

Rzepak

Redakcja Wiadomości Rolniczych Polska odwiedziła Centrum Kompetencji Basf Rychnowie, gdzie z bliska przyglądaliśmy się roślinom. Rzepak ozimy prezentował się bardzo dobrze. Wykształcił obfity system korzeniowy, potraktowany jesienią preparatem Caryx 240 SL ma nisko osadzoną grubą szyjkę korzeniową, ogonki liściowe są o połowę krótsze w porównaniu do roślin kontrolnych.

Wiosną w celu ochrony przed suchą zgnilizną kapustnych, czernią krzyżowych i szarą pleśń także zastosowany zostanie fungicyd Caryx 240 SL. Preparat chroni przed chorobami i jednocześnie wpływa na zmianę pokroju roślin poprzez zwiększenie liczby pędów bocznych oraz zapewnia prawidłowe skrócenie roślin. W okresie okołokwitnieniowym rośliny będą zabezpieczone fungicydem Pictor 400 SC.

Basf w nadchodzącym sezonie proponować będzie kilka odmian rzepaku ozimego: InVigor Tuba, InVigor Crossfit, InVigor Darling, InVigor InV2020, InVigor Dazzler. Na uwagę zasługuje m.in. odmiana InvigorTuba, która po siewie rozwija się wolniej, ale dzięki temu nie ma w niej konieczności stosowania kilkukrotnej regulacji jesienią, nawet przy wczesnym siewie. Firma wychodzi też naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu rolników uprawą słonecznika. W ofercie Basf znajdują się odmiany: Arius CLP i  InSun 222 CLP.

Zboża

Zboża w Rychnowie także prezentowały się dobrze.  Wprawdzie dało się już zauważyć pierwsze oznaki chorobowe, co o tej porze roku jest powszechne. W pszenicy i pszenżycie widoczne są objawy mącznika prawdziwego zbóż i traw oraz rdzy, ponadto w pszenicy ozimej septorioza paskowana liści pszenicy. W jęczmieniu ozimym poza wszędobylskim mączniakiem prawdziwym zbóż i traw można zauważyć także plamistość siatkową jęczmienia.

Przeciwko tym chorobom wdrożone zostaną sprawdzone programy firmy Basf. W terminie T-1 rozwiązanie RevyFlex (Revycare + Flaxity), które zwalcza nie tylko choroby liści, ale także choroby podstawy źdźbła, które muszą być wyeliminowane w pierwszym fungicydowym zabiegu ochrony. Przy rosnącej presji chorób zawarte w kombinacji substancje czynne pozwalają na zastosowanie ochrony już w temperaturach ok. 5°C (metrafenon).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.