fbpx

Ukraina: zezwolenia na eksport zbóż wydawali skorumpowani urzędnicy

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o wykryciu i rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej urzędników decydujących o możliwości eksportowania zbóż w ramach „korytarza zbożowego”. Według wstępnych szacunków skorumpowani urzędnicy otrzymywali miesięcznie z tytułu nielegalnej działalności ponad 160 000 dolarów amerykańskich.

Proceder odbywał się w obwodach zaporoskim i odeskim, a został zorganizowany przez samych urzędników. Wyłudzali oni pieniądze za wydawanie świadectw fitosanitarnych niezbędnych do eksportu i importu produktów rolnych oraz do sporządzania świadectw kontroli wyników niezbędnych do eksportu jęczmienia i kukurydzy – informuje na stronie internetowej ukraińska SBI

Samasz loteria - baner

Grupa składała się ponad 11 osób, w tym szefa Państwowej Administracji ds. Produkcji i Obsługi Konsumenckiej w obwodzie zaporoskim, szefa Wydziału Bezpieczeństwa Fitosanitarnego ds. Produkcji i Obsługi Konsumenckiej w obwodzie odeskim, dwóch głównych inspektorów Państwowej Służby Produkcyjnej i Konsumenckiej w obwodzie odeskim oraz dwóch z obwodu zaporoskiego, a także osób cywilnych, w tym menadżerów firm maklerskich, którzy pełnili funkcję pośredników.

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze informuje, że przeprowadziło 60 przeszukań, skonfiskowało podczas nich ponad 100 000 dolarów amerykańskich i 500 000 hrywien, 8 luksusowych samochodów, notesy z wykazem podziału kwot pomiędzy członkami grupy, sprzęt komputerowy, dokumenty. Zatrzymano 5 członków grupy, dochodzenie trwa.

Ciekawe, czy to tylko wierzchołek góry lodowej…

Zobacz także:

Kara dla importera zboża technicznego z Ukrainy – ponad 1,5 mln złotych. Są też mniejsze kary

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

3 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.