Traktory ogrodowe do zadań specjalnych

Właściciele większych trawników często narzekają, że koszenie zabiera im zbyt dużo czasu. Rozwiązaniem tego kłopotu jest uniwersalny traktor ogrodowy. Dzięki różnorodności osprzętu z takiej maszyny można korzystać przez cały rok. Traktory pozwalają nie tylko na wydajną pielęgnację trawnika, ale można je wykorzystać do innych prac wokół domu.

Odpowiednia konstrukcja i materiały użyte do ich produkcji pozwalają na pracę w różnorodnych, także trudnych warunkach, takich jak koszenie na pochylonym terenie czy praca przy ujemnej temperaturze. Poza tym traktor ogrodowy ma o wiele więcej zastosowań niż zwykła kosiarka. „Szeroki wachlarz akcesoriów – przyczepa, lemiesz do odśnieżania, szczotka itp. – sprawiają, że traktor ogrodowy staje się uniwersalną maszyną do pracy w ogrodzie i wokół domu. Praca ogrodników lub właścicieli dużych posesji staje się łatwiejsza, szybsza, a przede wszystkim bardziej wydajna” – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna. 
 
Jak wybrać najlepszy traktor ogrodowy?
Wybierając traktor ogrodowy, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na jego rozmiar. W zależności od powierzchni pielęgnowanego terenu warto dobrać odpowiedni traktor. Szerokość koszenia, moc silnika, pojemność zbiornika paliwa czy wielkość kosza na trawę to najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę. Traktory Husqvarna oferują wybór trzech systemów koszenia – zbieranie, rozdrabnianie (BioClip) oraz wyrzut. Funkcja BioClip dedykowana jest osobom, które chcą, aby trawnik był nawożony rozdrobnionymi ścinkami podczas koszenia. Wtedy warto wybrać traktor wyposażony w przełącznik BioClip przy fotelu – dzięki niemu operator może bez schodzenia 
z maszyny przełączać między rozdrabnianiem a zbieraniem trawy. Dla wygody użytkowników traktory Husqvarna zostały dodatkowo wyposażone w technologię U-CutTM, dzięki której maszyna lepiej skręca, precyzyjniej wykaszając trawę wokół drzew, krzewów oraz rabat kwiatowych. W porównaniu z innymi traktorami okrąg nieskoszonej trawy jest mniejszy, a koszenie bardziej wydajne. Maszyny wyposażone są także w hydrostatyczną skrzynię biegów sterowaną pedałami – oddzielnymi do jazdy w przód i w tył. „Traktor z hydrostatyczną skrzynią biegów jest znacznie prostszy w obsłudze od traktora  z ręczną skrzynią biegów, ponieważ ręczna skrzynia biegów wymaga zatrzymania traktora przy każdej zmianie biegu. Hydrostatyczna skrzynia biegów umożliwia regulację prędkości bez przerywania jazdy” – dodaje Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna. Traktory powinny być wyposażone w różnego rodzaju systemy chroniące użytkownika. Wyłącznik bezpieczeństwa unieruchamia pojazd oraz urządzenie tnące w momencie, gdy kierowca opuszcza fotel kosiarki. Urządzenie tnące wyłącza się podczas jazdy tyłem. 
 
Gdy rozmiar ma znaczenie
Do dużych ogrodów przydomowych i gospodarstw polecamy najnowocześniejsze traktory Husqvarna. Model GTH 264T cechuje mocna konstrukcja, szerokie urządzenie tnące oraz dwucylindrowy silnik Kawasaki smarowany ciśnieniowo. Hydrostatyczna skrzynia biegów, sterowana za pomocą pedałów pozwala na zmianę biegów bez konieczności zatrzymywania się. Większe tylne koła sprawiają, że jazda staje się bardziej płynna. Dzięki technologii Husqvarna U-Cut™ maszyna lepiej skręca, a okrąg nieskoszonej trawy wynosi jedynie 59 cm. Potężny traktor Husqvarna YTH 184T przeznaczony jest do intensywnej pielęgnacji trawników. Dzięki wyrzucaniu skoszonej trawy, traktor ten oferuje maksymalną wydajność nawet na rzadziej koszonych terenach. Maszyna jest wyposażona w tempomat, który utrzymuje tę samą prędkość traktora, nawet gdy teren jest pofalowany lub spadzisty.
 
Dla naprawdę wymagających
Traktory Husqvarna CTH to dobry wybór dla tych, którzy największy nacisk kładą na estetyczne rezultaty swojej pracy i zbieranie ścinków trawy oraz liści. Model CTH 184T wyposażono w system sterowania U-Cut™, który ułatwia manewrowanie i koszenie wokół przeszkód. Kosz o pojemności 320l opróżniany jest z fotela operatora. Traktor Husqvarna CTH 224T przeznaczony jest do średnich i dużych ogrodów. Zintegrowane zbieranie skoszonej trawy pozwala na wydajną pracę w ogrodzie. Użytkownik ma możliwość łatwego przełączania pomiędzy zbieraniem a funkcją BioClip, bez konieczności schodzenia z maszyny. 
(red, źródło: Husqvarna)