fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaTopnieje produkcja trzody chlewnej w Polsce

Topnieje produkcja trzody chlewnej w Polsce

Według Głównego Urzędu Statystycznego na początku czerwca 2021 r. pogłowie trzody chlewnej wynosiło 11 033,3 tys. sztuk i było niższe o ponad 399 tys. sztuk (o 3,5 proc.) od stanu notowanego w analogicznym okresie 2020 r., a w porównaniu z liczebnością stada świń w grudniu 2020 r. – niższe o ponad 694 tys. sztuk, tj. o 5,9 proc.

– Stado loch na chów zmniejszyło się w porównaniu z czerwcem 2020 r. o 59,6 tys. sztuk (o 7,5 proc.) do poziomu 735,2 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych spadło o 43,3 tys. sztuk (o 7,9 proc.) do 506,9 tys. sztuk. W stosunku do grudnia 2020 r. liczba loch na chów zmniejszyła się o 79,8 tys. sztuk (o 9,8 proc.), w tym loch prośnych o 39,7 tys. sztuk, tj. o 7,3% – informuje GUS.

Istniejący stan rzeczy nie dziwi, bowiem wielu rolników od kilku już miesięcy dokłada do produkcji trzody.

– Na rynku krajowym dominują bardzo złe nastoje wśród producentów świń. Od wielu miesięcy dokładają oni do każdej sztuki sprzedawanego tucznika. Średnia cena skupu tuczników w kl. E obecnie wynosi 5,65 zł/kg. Pomimo stabilizacji cen w Niemczech, krajowe skupy obniżyły cenę o 15 groszy za kilogram w stosunku do ubiegłego tygodnia – informuje POLPIG.

Sytuację może nieco poprawić fakt, że niektóre sieci handlowe zadeklarowały chęć skupu żywca z III strefy, jednak na spektakularne zmiany na rynku trzody chlewnej raczej nie ma co liczyć.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.