fbpx

Szkolenia dla producentów warzyw

Monsanto Seminis zaprasza na szkolenia dla producentów warzyw. Jedno z nich, seminarium cebulowe już za nami, kolejne już w najbliższych dniach!

Firma Monsanto co roku organizuje cykl seminariów dla producentów rolnych, podczas których niezależni eksperci doradzają i opowiadają o dobrych praktykach w uprawach oraz nowościach, które pojawiają się na rynku. W tym przypadku, 2015 rok niczym nie różni się od poprzednich. 13 stycznia w Cieślinie pod Inowrocławiem odbyło się seminarium na temat uprawy cebuli.

Cebulowe seminarium zorganizowała firma Monsanto Polska – Seminis, Hurtownia Ogrodnicza Flortom i Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (oddz. Zarzeczewo) przy współpracy z Yara Poland, Bayer CropScience i Atlantica Agricola.
Podczas spotkania z rolnikami – producentami cebuli, o ochronie plantacji opowiedział Piotr Borczyński (KPODR Zarzeczewo). Przybliżył on wszystkim nie tylko profilaktykę i sposoby zwalczania chwastów, chorób infekcyjnych szczypioru, chorób fizjologicznych, odglebowych, bakteryjnych i insektów, ale też dawał praktyczne wskazówki, jak wspomóc swoją uprawę.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie przedstawiciela Monsanto Polska, Radosława Grabowskiego, nt. „Rewolucja na polu, czyli dlaczego cebula typu hiszpańskiego szybko zdobywa popularność w Polsce? Rekomendacje w doborze odmian cebuli pod konkretne przeznaczenie”. Przedstawił on nowe odmiany cebuli, proponowane przez Monsanto, propozycje ich zaprawiania oraz wyniki upraw i plonowania z poletek doświadczalnych.
O optymalnym nawożeniu cebuli opowiedział Wojciech Kopeć (Yara Poland) Przedstawił on wpływ nawozów i doboru odpowiedniego środka na wysoki plon oraz jego wysoką jakość. Przede wszystkim, rolnicy poznali odpowiedź na pytanie: Jak poprawić efektywność nawożenia oraz ograniczyć jego koszty? Przestrzegł przy tym, aby nie siać cebuli na glebach, które mają zbyt niskie pH.

Preparaty Bayer CropScience w ochronie cebuli przedstawiła Katarzyna Gładka. Pokazała ona wyniki doświadczeń z poletek doświadczalnych i zaprosiła wszystkich producentów do odwiedzania poletek BCS, na których mogą sprawdzić wpływ proponowanych przez BCS środków w porównaniu do innych preparatów i kontrolnych upraw.

Na zakończenie, o nowoczesnych technologiach uprawy cebuli mówiła Marta Guszczyńska (Atlantica Agricola). Zwróciła ona uwagę producentów na biostymulatory aminokwasowe w uprawie cebuli. Wyjaśniła przede wszystkim różnice pomiędzy różnymi środkami oraz wskazała, jak prawidłowo odczytać skład preparatów, zawierających aminokwasy. Jak stwierdziła – aminokwas aminokwasowi nierówny – najbardziej wartościowe są te pochodzenia roślinnego, wolne, lewoskrętne aminokwasy (tzw. L-aminokwasy).
Frekwencja na seminarium dopisała, a rolnicy nie kryli zadowolenia z uczestnictwa w nim. Na miejscu można było również dowiedzieć się o ofercie produktowej powyższych firm i doradzić w kwestii zarówno samych odmian cebuli, jak i zabiegów agrotechnicznych oraz środków, jakie należy w tej uprawie stosować.

Ale nie tylko producenci cebuli mogą liczyć na takie seminaria. W najbliższym czasie planowane są również kolejne szkolenia, tym razem dla tych, zajmujących się uprawą ogórka oraz kolejne, szkolenie warzywnicze.
W piątek, 30. stycznia w Pleszewie firmy: LIDIA Horti Logistic, Monsanto Polska (marki: Seminis i De Ruiter) oraz współorganizator – firma Azelis zapraszają na seminarium ogórkowe. W programie: techniki uprawy i prowadzenia nowości odmian ogórka partenokarpicznego i Beith Alpha, wybór nowych kierunków uprawy w związku ze zmienną sytuacją na rynku, przedstawienie oferty Seminis oraz proste i skuteczne odżywienie roślin ogórka nawozami firmy Azelis.

Dwa dni później, w niedzielę, 1. lutego w Charsznicy odbędzie się szkolenie warzywnicze. W jego trakcie przedstawione zostaną nowości Seminis w odmianach kapusty, eksperci opowiedzą o racjonalnej ochronie i nawożeniu warzyw oraz nowych tendencjach w ochronie cebuli, marchwi i warzyw kapustnych. Organizatorami będą tu Agrosimex, Monsanto Polska i Belchim Crop Protection.

Renata Struzik

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.