fbpx

Siekierski: łatwo mówić o zamknięciu granicy. To co powiecie producentom mleka?

Dziś na posiedzeniu Sejmu minister rolnictwa Czesław Siekierski odniósł się pośrednio do dzisiejszego protestu rolników. Mówił także o zielonym ładzie i liberalizacji handlu z Ukrainą. Wreszcie zarzucił opozycji upolitycznienie protestu rolników.

– Pan premier Tusk z udziałem resortu rolnictwa spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników; długie, ponad 4-godzinne spotkanie i kolejna kontynuacja tej rozmowy będzie w Sobotę, abyśmy mogli mieć nieograniczony czas do rozmów, bo my od początku rozmawiamy z rolnikami. Jeśli chodzi o problem, który był poruszany to pamiętajcie państwo, że protesty zaczęły się jesienią, to była odpowiedź rolników za brak działań w poprzednim okresie. W związku z tym proszę bardzo, aby sprawiedliwie oceniać sytuację – stwierdził.

Samasz loteria - baner

– Doprowadziliśmy do istotnych ograniczeń zielonego ładu, także jeżeli chodzi o problemy związane z pestycydami, warunkowością, także jeśli chodzi o niekaralność rolników za niecelowe błędy, ograniczone zostały warunki ugorowania i jest złożony także wniosek o uchylenie obowiązku ugorowania w roku 2024, a w roku przyszłym przeniesienia tego do działań dobrowolnych w ramach ekoschematów – wyjaśniał minister.

Następnie odniósł się do tematu relacji handlowych z Ukrainą.

– Jeśli chodzi o liberalizację handlu, na którą była wcześniej zgoda polskiego rządu, w tej liberalizacji która jest proponowana od czerwca 2024 do czerwca 2025 wprowadziliśmy pewne ograniczenia w zakresie towarów wrażliwych […]. Ale co jest najważniejsze, prowadzimy dwustronne negocjacje z Ukrainą, bo chcemy doprowadzić do porozumienia bilateralnego, gdzie ustalimy warunki wymiany, kontyngenty […], a więc będzie pełen nadzór i wymiana handlowa, bo łatwo mówić o zamknięciu granicy. To co powiecie producentom mleka, jeśli tak istotna część przetworów mlecznych jest eksportowana na terytorium Ukrainy? Handel jest realizowany w obie strony – powiedział.

– I wreszcie na koniec. Toczyły się dobrze rozmowy z rolnikami dopóki w te rozmowy nie wkroczyli politycy. Upolityczniliście protesty rolników, tego nie wolno robić – zakończył Siekierski.

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

11 KOMENTARZE

 1. Facet wypowiada się jak Dyzma rolnicy nie dajcie się zrobić w balona oni już wszystko zaplanowali .Tusk tylko gra na czasie żeby wszystko wygasło a potem dowali.

 2. No i zaczęli dzielić POLSKICH ROLNIKÓW!!!! obudźcie się!!! w każdej dziedzinie jest źle,i robią z nas durniami i niewolnikami!!!!

 3. Większość hodowców krów dokłada lub jest na skraju opłacalności. Przy 42 krowach po policzeniu kosztów zostaje mi około 1000 zł miesięcznie. Takie obecnie eldorado. Mam też roślinną gdzie dokładam. Zamiast niszczyć tych co zużywają polskie zboże to wystarczy wprowadzić system kaucyjny na granicy

 4. Z przed 15 lat, tak pewnie tez były takie ceny, a pamiętasz jakie ceny były w czerwcu lipcu 2021?? Czy tez w roki 2020??
  Jak z taniej produkcji nawozu sprzedaliśmy Zboze po 1400/1500 zł/t pszenicy, jestem rolnikiem i rozumiem cel protestów, ale trzeba powiedzieć jasno przez wybuch wojny ceny wystrzeliły w górę, teraz UA przez swoje porty wróciła do eksportu sprzed wojny i cena wraca do czasów z przed wojny. Ceny nawozów tez lecą na dół i 10 lat temu płaciłem 1500 za mocznik tego nie pamiętacie !!!

  • To co naprawdę tak źle wpłynie na mleczarstwo?
   A masło towar światowy, nieech szukają innyycvch rynkow , dywersyfikować , od tego jest ministerstwo

  • Producenci mleka pracują 365 dni w roku i również uprawiają zboża. Nie oszukujemy się jaki jest nakład pracy a kryzysy w mleczarstwie co jakiś czas przechodźą. Na zbożach nigdy dużego zysku nie było a kto to zauważył sieje co innego , coś tam hoduje więc radzę wziąść się do pracy a nie innemu życzyć co tobie niemiłe. Ponadto siejesz zboża to masz czas i do pracy zapraszam.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.