fbpx
Strona głównaTechnikaRynek przyczep. Czemu firma Pronar zawdzięcza swój sukces?

Rynek przyczep. Czemu firma Pronar zawdzięcza swój sukces?

Na podstawie danych CEPiK-u można już podsumować pierwsze półrocze pod względem sprzedaży przyczep rolniczych. Na polskim rynku niepodzielnie króluje marka Pronar, mając w nim przeszło 40-procentowy udział. Czemu producent z Narwi zawdzięcza sukces?

Chociaż sprzedaż nowych przyczep w pierwszym półroczu tego roku osiągnęła 4126 szt., a więc 873 szt. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, co stanowi wzrost o 27 proc. nie był to łatwy czas ani dla rolników, ani dla producentów, chociażby ze względu na wzrost cen stali wymuszający korektę cenników w górę. Do tego wielu producentów miało problem z zaopatrzeniem fabryk w komponenty do produkcji, co pokazało, jak w okresie pandemicznym ważna jest samowystarczalność.

Świetnym przykładem w tym kontekście może być firma Pronar, która w zdecydowanej większości bazuje na własnych podzespołach; przyczepy z Narwi od podstaw prawie do samego końca bazują na elementach wyprodukowanych we własnych fabrykach, począwszy od ram i siłowników, na felgach kończąc. Do nielicznych wyjątków komponentów pochodzących z zewnątrz należą opony, chociaż dzięki solidnemu zapleczu magazynowemu i te mogą zostać zamówione z odpowiednim zapasem.

Dzięki solidnemu zapleczu magazynowemu opony do przyczep mogą zostać zamówione z odpowiednim zapasem, fot. mw

– Mamy ponad 40 proc. udziału w rynku i tutaj się nic nie zmienia. Jesteśmy niekwestionowanym liderem i oby tak jak najdłużej pozostało. Co temu służy? Własna produkcja komponentów i własny dział badawczo-rozwojowy – komentuje Michał Modzelewski z Działu Marketingu firmy Pronar.

Pomimo pandemii w firmie Pronar nie było w tym roku ani jednego dnia przestoju. Producentowi z Narwi udało się także ograniczyć do minimum korekty w cennikach.

– To, że kupujemy duże ilości stali pomaga nam się zabezpieczyć, bo po pierwsze zachowujemy ciągłość dostaw do bieżącej produkcji, a po drugie minimalizujemy wpływ wahań cen na rynku, niemniej jednak i na nas obecna sytuacja wymusiła korekty w cennikach o kilka procent. Mamy jeszcze to szczęście, że mamy duży wolumen produkcji i te koszty da się ograniczyć robiąc dłuższe serie, dzięki temu nie były to duże podwyżki – wyjaśnia Michał Modzelewski.

Pronar należy do światowej czołówki producentów felg, które oczywiście trafiają także na potrzeby własne, fot. mw

W pierwszym półroczu tego roku zanotowano 299 więcej rejestracji przyczep marki Pronar niż w analogicznym okresie zeszłego roku. 1656 szt. zarejestrowanych nowych przyczep daje dokładnie 40,1 proc. udziałów rynkowych. Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się: Metal-Fach z 533 rejestracjami i udziałami 12,9 proc., Metaltech – 354 rejestracje i 8,6% udziałów rynkowych i Wielton 334 szt. i 8,1 proc. udziałów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.