Ryby i naturalne skóry “made in Poland” popłyną do Chin

W Pekinie oficjalnie uzgodniono bilateralne świadectwo dla produktów rybołówstwa przeznaczonych do eksportu do Chin oraz parafowano protokół ws. kwarantanny i wymagań weterynaryjnych dotyczących skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych z Polski do Chin. Co to oznacza? Otwarty, nowy rynek zbytu dla producentów.

W środę, 5 listopada w Pekinie, podczas spotkania głównego lekarza weterynarii Marka Pirsztuka z dyrektorem generalnym AQSIQ Li Jianwai oraz zastępcą dyrektora generalnego AQSIQ Bi Kexin, uzgodniono bilateralne świadectwo dla produktów rybołówstwa przeznaczonych do eksportu do Chińskiej Republiki Ludowej. W tym samym czasie parafowano również Protokół między Generalnym Urzędem Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ), a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie kwarantanny i wymagań weterynaryjnych dotyczących skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Chińskiej Republiki Ludowej.

Co to oznacza? Uzgodnienie świadectwa dla produktów rybołówstwa umożliwi rejestrację polskich zakładów przetwórstwa rybnego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej i, przede wszystkim, eksportu tych towarów na tamtejszy rynek.
Z kolei parafowanie protokołu dotyczącego polskich skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych do Chin pozwoli na oficjalne podpisanie tego protokołu przez ministra rolnictwa, Marka Sawickiego oraz odpowiednioe władze po stronie chińskiej.
Renata Struzik, źródło: MRiRW