Produkcja pieczarek spadnie

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2009 roku produkcja pieczarek w Polsce obniży się w stosunku do ubiegłego roku. Część producentów może zmniejszyć produkcję bądź nawet zaprzestać działalności po trudnym 2008 roku, gdy silne umocnienie złotego wobec euro obniżyło konkurencyjność polskiego eksportu pieczarek. Utrzymywanie się relatywnie słabego złotego wobec euro począwszy od grudnia 2008 r. wyraźnie poprawiło opłacalność eksportu grzybów z Polski w br. Problemem jednak jest mniejszy popyt na zagranicznych rynkach zbytu, w warunkach globalnego spowolnienia gospodarczego.

Dane handlowe za I kwartał br. już wskazują na istotny, bo 27% spadek wolumenu eksportu pieczarek świeżych i przetworzonych (do poziomu 38,3 tys. t) z Polski w stosunku do analogicznego okresu w ub. r. Dynamika spadku wartości eksportu wyrażonego w euro jest zbliżona do obniżki wolumenu.

Jednakże na skutek silnego osłabienie się złotego względem euro, wartość eksportu wyrażonego w złotych obniżyła się jedynie o ok. 8%. Oznacza to istotny wzrost ceny jednostkowej eksportowanych pieczarek. Według prognoz IERiGŻ, eksport pieczarek w 2009 roku, podobnie jak w 2008, obniży się w relacji rocznej, przy czym dynamika spadku sprzedaży zagranicznej wyraźnie przyspieszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności