fbpx
Strona głównaWiadomościPotrzebna jest stabilna i silna WPR

Potrzebna jest stabilna i silna WPR

W reakcji na zapowiedź przewodniczącego Junckera,  że w 2017 roku opublikowany zostanie komunikat w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej Copa i Cogeca podkreśla, że prosta, wspólna, stabilna i silna WPR jest potrzebna do stworzenia konkurencyjnej i stabilnej rynkowo przyszłości dla sektora rolnictwa.

Europejski sektor rolnictwa i leśnictwa zajmuje 75% terytorium UE i jest on kluczowy dla zapewnienia wysokiej jakości dostaw żywności oraz dla utrzymania atrakcyjnych i stabilnych obszarów wiejskich, napędzania wzrostu, tworzenia miejsc pracy i walki ze zmianą klimatu. Jednak do zmaksymalizowania potencjału tych obszarów potrzebna jest nam w przyszłości silniejsza Wspólna Polityka Rolna (WPR), która będzie prostsza i ograniczy biurokrację, z którą borykają się rolnicy i administracja. WPR musi być stabilna i zrównoważona, musi zapewniać wszystkim jednakowe szanse. W polityce po 2020 musimy utrzymać zarówno pierwszy jak i drugi filar oraz zapewnić im dobry budżet. Jest to ważne tym bardziej, że WPR stanowi jedynie 1% publicznych wydatków UE. Trzeba lepiej odpowiedzieć na zwiększającą się niestabilność rynków, zapewniając rolnikom uczciwy, stabilny dochód – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca

Zdaniem Copa – Cogeca obszarom wiejskim potrzebna jest też lepsza infrastruktura oraz szerokopasmowy dostęp do internetu, po to żeby można było rozwijać biznes oraz korzystać z inteligentnych cyfrowych rozwiązań w rolnictwie. Ważne jest, aby EBI i EFIS wspierały inwestycje w gospodarstwach, a także w infrastrukturę, promując w ten sposób rozwój obszarów wiejskich oraz branży rolniczej” dodał.

Rolnicy i spółdzielnie potrzebują lepszej, jaśniejszej przyszłości. W przeciwnym razie nie da się przyciągnąć do rolnictwa osób młodych, gwarantując tym samym  wymianę pokoleniową, od której zależeć będzie wykarmienie świata. Dalej będziemy nad tym pracować, aby Komisja włączyła nas do publicznych konsultacji w styczniu i abyśmy mieli pewność, że przyszła WPR będzie zrównoważona i konkurencyjna – podsumowuje Pesonen.

Źródło: Copa – Cogeca

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.