fbpx

Polska rolniczka laureatką nagrody Copa i Cogeca za innowacyjność dla kobiet-rolników 2023

9 października Copa i Cogeca, we współpracy z Corteva Agriscience, zorganizowały 7. edycję nagrody za innowacyjność dla kobiet-rolników. Ta prestiżowa nagroda uznaje i honoruje wkład kobiet w rolnictwo, które są pionierami innowacyjnych rozwiązań, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju w całym sektorze rolnym Unii Europejskiej.

Wśród laureatek nagrody za innowacyjność 2023 dla kobiet jest Monika Lason, polska rolniczka w pierwszym pokoleniu, która z sukcesem opracowała unikalną gamę serów pochodzących od kóz rasy alpejskiej i saanen.

Zwycięzcą tegorocznej edycji jest Marzia Di Pastina, rolniczka z Włoch, która w swoim gospodarstwie zintegrowała pomysły, takie jak dodanie systemów zintegrowanej ochrony przed szkodnikami, praktykowanie minimalnej uprawy roli i systemów mikronawadniania, aby osiągnąć korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju. Specjalizuje się w uprawie różnorodnych produktów: m.in. kapusta i inne warzywa liściaste, arbuzy i dynie.  Jest aktywnym członkiem swojej spółdzielni, w której zainicjowała wiele ciekawych projektów.

Wśród tegorocznych laureatek znalazły się także:

Desirée de la Caridad Nieves, która jest sommelierką oliwy z Włoch, prowadzi samowystarczalne gospodarstwo, w pełni organiczne z orzechami laskowymi, drzewami oliwnymi i zbożami.

Inês Dragão, portugalska hodowczyni owiec rasy merynos niemiecki i biały, wraz ze swoimi trzema córkami uprawia również różne rośliny, w tym groszek, owies, jęczmień, kukurydzę i fasolę.

Justine Dewitte, rolniczka z Belgii, która przekształciła gospodarstwo swoich dziadków w ekologiczne gospodarstwo mieszane skupiające się na zróżnicowanej gamie owoców, warzyw i zwierząt, takich jak owce, świnie, kury nioski, perliczki i kaczki.

– Wśród czterdziestu wniosków otrzymanych w tym roku decyzja była trudniejsza niż kiedykolwiek. Co roku otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń, które ukazują wspaniałą pracę i zaangażowanie kobiet-rolników z całej UE. Tą nagrodą na rok 2023 chcieliśmy podkreślić trzy podstawowe filary zrównoważonego rozwoju i zaprezentować je w działaniu w gospodarstwach rolnych, firmach i lokalnych społecznościach kobiet-rolników –  powiedziała Lotta Folkesson, przewodnicząca Komisji ds. Kobiet Copa.

Zwycięzcę i nagrody za szczególne osiągnięcia ogłosili Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Peter Schmidt, przewodniczący Sekcji Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

– Corteva Agriscience docenia kluczową rolę rolników w przejściu na bardziej zrównoważony sektor rolnictwa, w tym znaczący wkład kobiet. Chociaż jesteśmy samodzielni, potrzebujemy dodatkowego wsparcia, tak jak każdy inny rolnik, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom i stworzyć odporną, bezpieczną pod względem żywności przyszłość dla społeczeństwa. Jesteśmy dumni, że współpracujemy z Copa i Cogeca, podnosząc świadomość poprzez inicjatywy takie jak seria „Inspirers”, w której prezentowane są referencje kobiet z tej branży. Zwieńczeniem tych wysiłków było w zeszłym roku wezwanie do działania w Parlamencie Europejskim oraz przyznanie prestiżowej nagrody Women’s Innovation Award” –  powiedziała Teresa Babuscio, dyrektor ds. rządowych i przemysłowych na region EMEA w Corteva Agriscience.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.