Polska pieczarkami stoi

Polska już kolejny rok z rzędu przoduje w produkcji pieczarek. Tegoroczny prognozy zbiorów również są dla nas bardzo łaskawe – nasza przewaga nad Holandią, drugim producentem tych grzybów w Europie zwiększa się.

Według najnowszych danych holenderskich, w minionym roku w państwach unijnych zostało w sumie zebrane 1139,7 tys. ton pieczarek, z czego około 396,5 tys. ton stanowiły pieczarki przemysłowe, a pozostałe 743,2 tys. ton konsumpcyjne.
Wstępne dane szacunkowe tegorocznych zbiorów zakładają łącznie 1160,7 tys. ton pieczarek zarówno tych przeznaczonych do przetwórstwa jak i do konsumpcji. Na pierwszym miejscu według danych Factsheet, znalazła się w minionym roku Polska ze zbiorami na poziomie 315 tys. ton, w tym około 230 tys. ton stanowiły grzyby konsumpcyjne, a 85 tys. ton przemysłowe. Na drugim miejscu uplasowała się Holandia z wynikiem 270 tys. ton, a na trzecim Hiszpania – 103 tys. ton.

Tegoroczne prognozy zakładają o 20 tys. ton większe plony w Polsce, w Holandii bez zmian na poziomie 270 tys. ton, a Hiszpania ma nieznacznie zwiększyć zbiory (+2 tys. ton).
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności