Polska jest krajem wolnym od GMO

Wyniki kontroli upraw przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa pokazują, że Polska jest krajem wolnym od upraw genetycznie zmodyfikowanych (GMO).

W 2019 roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadziła kontrolę upraw pod kątem przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO. Kontrolą objęto: kukurydzę, rzepak jary i ozimy oraz soję.

– Wykonano łącznie 3 077 kontroli na ternie całego kraju. W tym: 509 kontroli materiału siewnego (298 próbek kukurydzy, 173 próbek rzepaku ozimego i jarego, 30 próbek soi) oraz 2 563 upraw tych gatunków i 5 kontroli plantacji nasiennych soi. Domieszkę nasion GMO MON810 wykryto w jednej partii kukurydzy w obrocie na poziomie max 0,4±0,003% – informuje PIORiN.

W ocenie Tadeusza Łączyńskiego, zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa wyniki przeprowadzonych kontroli potwierdzają, iż w Polsce nie są prowadzone uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie i Polska jest w tym aspekcie krajem wolnym od GMO.

Źródło: PIORiN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności