Polska europejskim liderem

W bieżącym sezonie Polska umocniła swoją pozycję w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej. A jest to dosyć wysoka pozycja, tuż za podium, ex aequo z Litwą.

W wywozie pszenicy miękkiej z UE do krajów trzecich największe udziały przypadły: Francji (28%), Rumunii (20%), Niemcom (17%), Litwie (9%), Polsce (9%) oraz Bułgarii (5%). W rozpatrywanym okresie kluczowymi rynkami zbytu dla pszenicy z UE były: Algieria (16%), Iran (13%), Egipt (13%), Arabia Saudyjska (9%), Maroko (7%), Jordania (4%) oraz Libia (2%).

Według danych Komisji Europejskiej, w bieżącym sezonie unijny eksport pszenicy miękkiej będzie na wysokim poziomie – 30 mln ton (prognoza z 29 stycznia br.). Jeszcze bardziej optymistyczne są prognozy Strategie Grains. Przypomnijmy, iż w lutowym raporcie podwyższono prognozę wywozu pszenicy z UE do 32,5 mln ton, tj. o 3 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie. Najwięcej prawdopodobnie wyeksportuje Francja, będąca liderem w produkcji pszenicy miękkiej w UE.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności