fbpx

Polscy hodowcy mają utrudnione warunki sprzedaży prosiąt

Pomimo, że przepisy zezwalają na przemieszczenie zwierząt ze stref czerwonych do niebieskich, czerwonych, żółtych a nawet białych, Powiatowi Lekarze Weterynarii nagminnie zabraniają tych przemieszczeń. Zdaniem Krajowego Zrzeszenia Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej powoduje to ograniczenie w handlu warchlakami i prosiętami z krajowych hodowli.

– W związku ze znalezieniem się w strefach czerwonych, polscy hodowcy mają utrudnione warunki sprzedaży prosiąt. Powoduje to faworyzowanie importerów i producentów z zagranicy. Powiatowi Lekarze Weterynarii z powiatów położonych w strefach żółtych lub białych, w naszej ocenie, bezpodstawnie, wstrzymują możliwość legalnych przemieszczeń wewnątrz kraju narażając hodowców na poważne straty – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH.

Jak podkreślają producenci trzody chlewnej w Decyzji Wykonawczej Komisji z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE (notyfikowana jako dokument nr C(2014) 7222) (Tekst mający znaczenie dla EOG) (2014/709/UE), są jasno określone wymogi, po spełnieniu których można bezpiecznie wysłać zwierzęta z czerwonej strefy do pozostałych (można także wysyłać zwierzęta do dalszej hodowli z niebieskich stref do czerwonych).

– W województwach, gdzie wirus ASF przebywa najdłużej, nie odnotowujemy wiele takich incydentów, jednak Powiatowi Lekarze Weterynarii, w regionach gdzie wirus został stwierdzony stosunkowo niedawno, takie problemy pojawiają się nagminnie. Musi minąć wiele miesięcy, zanim wirus ogarnie większość terenu takiego województwa, aby inspektorzy zaczęli zezwalać na takie przemieszczenia, które kilka miesięcy wcześniej były dla nich niedopuszczalne, pod groźbą aresztu – podsumowuje Dargiewicz.

Źródło: KZP–PTCH

Opracował: Krzesimir Drozd

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.