„Pole nie powinno być miejscem do rozgrywek politycznych…”

Ruszyły spotkania branżowe organizowane przez Polski Kongres Rolnictwa. Pierwsze z nich odbyło się w Rzeszowie, kolejne w Zielonej Górze. Jakie tematy zostały tam poruszone…?

Polski Kongres Rolnictwa powrócił do kalendarza spotkań branżowych. Pierwsze spotkanie w 2015 roku odbyło się w Rzeszowie i poświęcone było aktualnym problemom w rolnictwie.

Wśród największych barier w rozwoju branży podkreślano brak opłacalności produkcji i problemy ze sprzedażą wyrobów. Przedstawiciele sektora zwrócili również uwagę na dominację zachodnich podmiotów na rynku – od firm obsługujących rolnictwo po sieci handlowe.

Poseł Mieczysław Kasprzak, otwierając kongres, podkreślił potrzebę dialogu i szukania wspólnych rozwiązań przez przedstawicieli całego sektora rolno-spożywczego. Z kolei wicewojewoda Grażyna Borek opisała zmiany, jakim uległo podkarpackie rolnictwo na przestrzeni ostatnich lat. Podkreśliła ona jednocześnie, że rolnicy powinni zrzeszać się w grupy producenckie i efektywnie korzystać z unijnych środków w ramach kolejnej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020.

Jan Janczura ze Spółdzielczej Grupy Producenckiej Kresy z Lubaczowa, lekarstwa na złą sytuację również upatruje w integracji branży. Dodaje, że rolnicy powinni chętniej tworzyć klastry czy grupy, wymieniać się doświadczeniami, a przy tym razem konkurować na wspólnotowym i krajowym rynku.

Ryszard Kądziołka – prezes Podkarpackiej Izby Gospodarczej Związku Grup Producentów Rolnych podkreślił, że „niska cena płodów rolnych to dziś największy problem, którego nie można zamiatać pod dywan. Pole nie powinno być miejscem do rozgrywek politycznych”.

Polski Kongres Rolnictwa to cykliczna inicjatywa, której celem jest integracja branży rolno-spożywczej oraz promocja jej osiągnięć. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki Rolnej i Ochrony Środowiska URSUS. Kolejne spotkanie w ramach Kongresu odbyło się 10 marca w Zielonej Górze.

Renata Struzik, za: Polski Kongres Rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności