Plany na nowe nawozy Grupy Azoty

Największy w Polsce i jeden z największych w Europie kompleks nawozowo-chemiczny powstaje w Puławach. Grupa Azoty uzyskała właśnie zezwolenie na budowę wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej w Podstrefie Puławy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A.

Inwestycja z budżetem ok. 385 mln zł będzie skorelowana z drugim realizowanym przez spółkę przedsięwzięciem inwestycyjnym, tj. rozbudową i modernizacją instalacji kwasu azotowego oraz budową nowej linii neutralizacji. Łącznie do 2021 roku puławska spółka Grupy Azoty przeznaczy ponad 1,1 mld zł na rozwój segmentu nawozowego.

Puławskie inwestycje wpisują się w cele strategiczne Grupy Azoty, zgodnie z którymi do roku 2020 Grupa wzmocni swoją pozycję wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie. Poszukujemy dalszych możliwości rozwoju i poprawy efektywności produkcji nawozowej. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem know-how Grupy Azoty Kędzierzyn, co jest kolejnym dowodem na coraz silniejszą konsolidację i integrację Grupy Azoty – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Dzięki realizowanym w Puławach inwestycjom tj. instalacji kwasu azotowego i budowie dwóch linii granulacji mechanicznej saletry portfolio produktów rozszerzy się o saletrzak i mechanicznie granulowaną saletrę amonową, czyli produkty o wyższych parametrach bezpieczeństwa w transporcie i lepszej aplikacji na polach. Ofertę wzbogacą również saletry wapniowa, magnezowa i potasowa i wapniowo-magnezowa, czyli nowe nawozy dla ogrodnictwa i warzyw.

Będziemy dysponowali niezwykle elastycznymi instalacjami i dużo większą ofertą dla naszych odbiorców rolników. Nie bez znaczenia jest fakt, że wytwórnia nawozów granulowanych powstaje na terenie puławskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. Jest to kolejna, czwarta już inwestycja realizowana w SSE  – mówi Jacek Janiszek, prezes Grupy Azoty PUŁAWY.

źródło: Grupa Azoty