Nie taka zima straszna

Kiedyś, aby ochronić rośliny przed mrozem, używano słomy bądź tektury. Obecnie doskonałą ochroną przed zimnem staje się włóknina i folia.

Zima nie jest najlepszą porą na rozwój roślin, dlatego, aby uniknąć strat związanych z tą porą roku, najlepiej zabezpieczyć się zawczasu. Popularną ochroną przed zimnem w ostatnim czasie stało się okrycie roślin agrowłókniną lub uprawa w tunelach foliowych.

Roślina okryta agrowłókniną jest zabezpieczona przed mrozem i ostrym wiatrem, przy czym nie jest pozbawiona wody, powietrza i światła słonecznego. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje włóknin:

Biała zimowa – charakteryzuje się wagą 50g/m2 (m2 agrowłókniny waży 50g), ma za zadanie ochronić rośliny przed mrozem i zimnym wysuszającym wiatrem, zakłada się po wystąpieniu pierwszych przymrozków i zostawia aż do wiosny, kiedy mrozy odpuszczą
Biała wiosenna – (waga 17, 19, 23 g/ m2), celem tego produktu jest ochrona roślin przed przymrozkami, wahaniami temperatury pomiędzy dniem i nocą oraz przed gwałtownymi opadami bądź gradobiciem
Czarna – (50 g/ m2) agrowłókninę tę wykorzystuje się przy ściółkowaniu gleby, przez co zabezpiecza się rośliny przed rozwojem chwastów, szkodnikami glebowymi; pomaga ona również utrzymać wilgoć w glebie

Rośliny uprawiane pod folią lub w tunelach foliowych są chronione przed chłodem, zimnym i wysuszającym wiatrem, gradem, silnymi opadami deszczu oraz szkodnikami. Najlepszym terminem uprawy pod folią perforowaną jest okres wczesno-wiosenny. Głównym jej celem jest przyspiesznie terminu zbioru oraz większy plon. Wyróżnia się kilka typów folii, w zależności od liczby otworów na metr kwadratowy.
Uprawa w tunelach foliowych niesie za sobą przyspieszone plonowanie, a także, poprzez szybszy wzrost roślin, możliwość zebrania dwóch, a czasem i trzech plonów.
Uprawa pod osłonami, jak widać, odbywa się na różne sposoby i jest przeznaczona dla różnego rodzaju uprawy. Można ją stosować w dużych gospodarstwach rolnych, jak i w przydomowych ogródkach. Kwestia wyboru osłony pozostaje w rękach przyszłych użytkowników.
Michał Kowalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności