Najnowszy agregat firmy Kuhn

Agregat uprawowo-siewny ESPRO został stworzony całkowicie od podstaw. Duża prędkość robocza nie oznacza jednak, że zapotrzebowanie maszyny na moc również będzie wysokie – maszynę o szerokości 6 m może pracować z prędkością 13 km/h nawet z ciągnikiem o mocy zaledwie 200 KM.

W przedniej części siewnika ESPRO znajdują się dwa rzędy talerzy uprawowych, które podcinają ściernisko i mieszają resztki pożniwne z wierzchnią warstwą gleby. Średnica talerzy 460 mm zapewnia dobre przygotowanie gleby do siewu, a ich wklęsły kształt gwarantuje efektywną pracę nawet na ciężkich glebach.

Siewniki ESPRO zostały wyposażone w wał oponowy pośrodku maszyny, w którym każde koło dogniata glebę idealnie w 2 rzędach wysiewu:

Koła są przesunięte względem siebie w kierunku tylnym, dzięki czemu gleba nie jest spychana i nie nawarstwia się przed wałem, co z kolei powoduje że ciągnik potrzebuje mniej mocy do ciągnięcia maszyny. Natomiast w agregacie uprawowym Speedliner koła ułożone były w jednej linii.

Mniejsze zapotrzebowanie na moc mają zapewnić również koła o dużej średnicy 900 mm. Mają one mniejszy opór toczenia w porównaniu z mniejszymi kołami. Zastosowanie opon o szerokości 215 mm pozwoliło zachować pomiędzy kołami dogniatającymi odstęp 85 mm, co zapewnia również łatwy przepływ gleby wzdłuż maszyny.

Siewniki ESPRO są wyposażone w zmodernizowaną przez producenta sekcję wysiewającą CROSSFLEX. Ta unikatowa sekcja wysiewająca składa się z ramienia zamontowanego na poliuretanowych rolkach, stabilnie osadzonych na specjalnie wyprofilowanej rurze. Podczas gdy redlica kopiuje nierówności terenu w górę i w dół, dopasowując się do kształtu podłoża, poliuretanowe rolki zachowują się jak cztery małe sprężyny, nie ślizgając się jednak po powierzchni rury. Redlica za każdym razem natychmiast powraca do tej samej pozycji roboczej, zapewniając jednakową głębokość siewu na całym polu i jednocześnie pozwalając na zwiększenie prędkości pracy.

Modernizacji uległy także system dystrybucji nasion do redlic. Dwa rodzaje agregatów Espro mają pojedynczą wysoko umieszczoną głowicę rozdzielającą. W Speedlinerze konfiguracja "ośmiornic" jest zróżnicowana. W jego modelu o szerokości roboczej  6 m głowice są dwie i znajdują się na niewielkiej wysokości nad belką wysiewającą.

Siewnik ESPRO jest kompatybilny z systemem ISOBUS – maszyna może zostać wyposażona w terminal sterujący CCI200 (pełna komunikacja ISOBUS) lub VT50 (kompatybilny tylko z maszynami KUHN ISOBUS). Po naciśnięciu przycisku podczas dojeżdżania do uwrocia, elementy robocze podnoszone są automatycznie w określonej kolejności, co umożliwia siew aż do samej krawędzi pola. Praca aparatu wysiewającego zostaje zatrzymana wraz z uniesieniem przednich talerzy uprawowych. Opcja ta gwarantuje doprowadzenie materiału siewnego do gleby, zanim sekcje wysiewające zostaną podniesione. Po zakończeniu zawracania, sekwencja jest odwracana. Równie nieskomplikowaną czynnością jest próba kręcona, której wykonanie zajmuje mniej niż 5 minut.

Łożyska talerzy uprawowych i redlic talerzowych w ESPRO są całkowicie bezobsługowe (nasmarowane i uszczelnione na cały okres eksploatacji). Do minimum ograniczono ilość ruchomych elementów, dzięki czemu maszyna ma wyjątkowo małe wymagania pod względem konserwacji.

W kolejnych latach planowane jest wprowadzenie na rynek kolejnych modeli i szerokości roboczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności