Nagraj płytę

Trzy dni muzycznych wyzwań czeka na młodych wokalistów z terenów wiejskich, którzy wezmą udział w warsztatach muzycznych „Jazzmania – Zapomniane piosenki”. Najlepsi z nich staną przed szansą udziału w nagraniach płyty, która powstanie pod opieką artystyczną Marka Niedźwieckiego. Organizatorem projektu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Młodzi wokaliści z terenów wiejskich będą doskonalić swoje umiejętności podczas warsztatów, które odbędą się w dniach 21-23 marca w woj. zachodniopomorskim.  
A wszystko pod okiem profesjonalistów – Mai Koterby oraz muzyków jazzowych Sylwestra Ostrowskiego (saksofon), Szymona Orłowskiego (bas), Marcina Jahra (perkusja) i Michała Wróblewskiego (pianino). Trzydniowe warsztaty zakończą się wspólnym koncertem uczestników i prowadzących, który odbędzie się w studiu Polskiego Radia Szczecin i będzie transmitowany na żywo.
W trakcie niedzielnego koncertu zostanie wyłoniona grupa laureatów projektu, którzy wezmą udział w pracach nad płytą pt. „Zapomniane piosenki”. Na krążku znajdą się utwory wybrane przez dziennikarza muzycznego Marka Niedźwieckiego, a nagrane przez Sylwestra Ostrowskiego i zaproszonych przez niego artystów. Jednym z gości specjalnych warsztatów, będzie znany muzyk jazzowy, gitarzysta Francesco Bruno, który zabierze wybranych przez siebie finalistów „Jazzmanii” do studia nagraniowego we Włoszech. 
Do udziału w warsztatach zakwalifikowaliśmy grupę siedemnastu wokalistów. Swoimi doświadczeniami i wiedzą będą dzielić się z nimi polscy muzycy jazzowi – mówi Sylwester Ostrowski, prezes Stowarzyszenia Orkiestry Jazzowej w Szczecinie. – Trzydniowe warsztaty i bezpośredni kontakt z młodzieżą pomoże nam wybrać grupę finalistów. Szukamy osób, które nie tylko dobrze śpiewają, ale chcą swoją przyszłość związać z muzyką, a „Jazzmania” to dla nich ten pierwszy krok – mówi Sylwester Ostrowski, prezes Stowarzyszenia Orkiestry Jazzowej w Szczecinie. 
Projekt EFRWP skierowany jest do osób w wieku od 16 do 30 lat, zamieszkujących tereny wiejskie i składa się z dwóch etapów: warsztatów muzycznych oraz – dla najlepszych – udziału w nagraniu płyty pt. „Zapomniane piosenki”. „Jazzmania” to niezwykła szansa 
dla uzdolnionej młodzieży na rozwijanie umiejętności wokalnych pod okiem profesjonalnych muzyków oraz na poznanie zasad funkcjonowania, m.in. polskiego przemysłu muzycznego. 
O Jazzmanii:
Projekt „Jazzmania” skierowany jest do osób z terenów wiejskich, uzdolnionych muzycznie i wokalnie, które są zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności oraz poszerzeniem swoich horyzontów z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. Program ma na celu edukację i popularyzację twórczości muzycznej, kształtowanie wrażliwości artystycznej i kulturalnej oraz stworzenie możliwości doskonalenia warsztatu instrumentalnego i wokalnego. 
W I edycji projektu pod nazwą „Jazzmania w Stodole” wzięło udział 18 osób, w wieku od 16 do 24 lat z czterech województw: podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. Podczas warsztatów, które odbyły się w dniach 27-30 sierpnia 2013 r. w Kamionce k. Nidzicy, uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup tematycznych stosownie od swoich muzycznych zainteresowań: perkusja, gitara basowa/kontrabas, instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte, gitara oraz wokal. Zajęcia poprowadzili znani przedstawiciele polskiego i światowego jazzu: Sylwester Ostrowski, Fraancesco Bruno, Joanna Knitter, Reggie Moore, Essiet Okon Essiet oraz Newman Taylor Baker.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.efrwp.pl
(wrp.pl, EFRWP)