Państwa narodowe powinny żądać od organów Unii Europejskiej realizacji zapisów Traktatu założycielskiego UE, gdzie zapisany jest między innymi cel stabilizacji rynków – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel podczas „Przyszła WPR w kontekście akcesji Ukrainy, szanse i zagrożenia” w ramach 10 Forum Wołowiny.
Europoseł Krzysztof Jurgiel zwracał uwagę na fakt, że podstawowym warunkiem efektywnego działania każdej branży jest długoterminowa strategia rozwoju. Taką strategię w roku 2015 wypracował sektor wołowiny i bardzo dobrze wpłynęła ona na rozwój tego sektora. Natomiast inne branże nie wypracowały takich strategii i to też jest przyczyną problemów rolników, którzy obecnie protestują zrzucając całą odpowiedzialność na Wspólną Politykę Rolną.
Poseł podkreślił, że WPR została w roku 2020 przyjęta jednomyślnie przez 27 państw Unii Europejskiej, gdy tymczasem to wtedy była okazja do przeciwstawienia się zapisom niekorzystnym dla rolnictwa.
– O przyszłości WPR decyduje też stanowczość poszczególnych rządów. W roku 2020 27 państw poparło jednomyślnie WPR. Można było się wtedy przeciwstawić. Teraz zachęcam do realizacji polityki, która wynika z dokumentów UE – podstawowym jest Traktat, który przewiduje 5 celów, między innymi stabilizację rynków i rozsądne ceny i tu państwa narodowe powinny żądać od Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego realizacji tych zadań – mówił Krzysztof Jurgiel.
Parlament Europejski nie pozostaje bierny wobec problemów wynikających z importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy – 14 czerwca 2023 r. przyjął rezolucję w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i długoterminowej odporności rolnictwa, w której zawarte zostało 110 postulatów. Została w nich poruszona m.in. sprawa wody w rolnictwie europejskim, nawozów, ale też propozycje przygotowania strategii dla przyszłości rolnictwa.
Drugą rezolucję Parlament przyjął w kontekście akcesji Ukrainy do UE. W dokumencie „Zrównoważona odbudowa Ukrainy i jej integracja do Wspólnoty Europejskiej” PE podał zasady, na jakich widzi współpracę z Ukrainą.
Efektem rezolucji PE był raport Komisji Europejskiej i powołanie przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen zespołu ds. dialogu społecznego.
– Od nas zależy, czy w ramach tego zespołu zgłosimy postulaty i będziemy domagać się realizacji. Pan komisarz (Wojciechowski – red.) zgłosił 4 S (security – bezpieczeństwo żywnościowe, stability – stabilność, sustainability – zrównoważony rozwój, solidarity – solidarność, czyli „Pakt dla rolnictwa” – red.) wymaga to uszczegółowienia, ale na tym to polega. Trzeba wypracować strategię i ogłosić komunikat o przyszłości WPR.
Poseł Krzysztof Jurgiel podkreślał, że Polska ma Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa do 2030 r. przyjętą w 2019 r., zaktualizowaną w roku 2023 i tę strategię trzeba aktualizować stosownie do zmieniających się warunków i realizować.