fbpx

Na Wspólną Politykę Rolną zgodziły się wszystkie państwa. Można się było przeciwstawić

Państwa narodowe powinny żądać od organów Unii Europejskiej realizacji zapisów Traktatu założycielskiego UE, gdzie zapisany jest między innymi cel stabilizacji rynków – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel podczas „Przyszła WPR w kontekście akcesji Ukrainy, szanse i zagrożenia” w ramach 10 Forum Wołowiny.

Europoseł Krzysztof Jurgiel zwracał uwagę na fakt, że podstawowym warunkiem efektywnego działania każdej branży jest długoterminowa strategia rozwoju. Taką strategię w roku 2015 wypracował sektor wołowiny i bardzo dobrze wpłynęła ona na rozwój tego sektora. Natomiast inne branże nie wypracowały takich strategii i to też jest przyczyną problemów rolników, którzy obecnie protestują zrzucając całą odpowiedzialność na Wspólną Politykę Rolną.

Poseł podkreślił, że WPR została w roku 2020 przyjęta jednomyślnie przez 27 państw Unii Europejskiej, gdy tymczasem to wtedy była okazja do przeciwstawienia się zapisom niekorzystnym dla rolnictwa.

– O przyszłości WPR decyduje też stanowczość poszczególnych rządów. W roku 2020 27 państw poparło jednomyślnie WPR. Można było się wtedy przeciwstawić. Teraz zachęcam do realizacji polityki, która wynika z dokumentów UE – podstawowym jest Traktat, który przewiduje 5 celów, między innymi stabilizację rynków i rozsądne ceny i tu państwa narodowe powinny żądać od Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego realizacji tych zadań – mówił Krzysztof Jurgiel.

Parlament Europejski nie pozostaje bierny wobec problemów wynikających z importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy – 14 czerwca 2023 r. przyjął rezolucję w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i długoterminowej odporności rolnictwa, w której zawarte zostało 110 postulatów. Została w nich poruszona m.in. sprawa wody w rolnictwie europejskim, nawozów, ale też propozycje przygotowania strategii dla przyszłości rolnictwa.

Drugą rezolucję Parlament przyjął w kontekście akcesji Ukrainy do UE. W dokumencie „Zrównoważona odbudowa Ukrainy i jej integracja do Wspólnoty Europejskiej” PE podał zasady, na jakich widzi współpracę z Ukrainą.

Efektem rezolucji PE był raport Komisji Europejskiej i powołanie przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen zespołu ds. dialogu społecznego.

– Od nas zależy, czy w ramach tego zespołu zgłosimy postulaty i będziemy domagać się realizacji. Pan komisarz (Wojciechowski – red.) zgłosił 4 S (security – bezpieczeństwo żywnościowe, stability – stabilność, sustainability – zrównoważony rozwój, solidarity – solidarność, czyli „Pakt dla rolnictwa” – red.) wymaga to uszczegółowienia, ale na tym to polega. Trzeba wypracować strategię i ogłosić komunikat o przyszłości WPR.

Poseł Krzysztof Jurgiel podkreślał, że Polska ma Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa do 2030 r. przyjętą w 2019 r., zaktualizowaną w roku 2023 i tę strategię trzeba aktualizować stosownie do zmieniających się warunków i realizować.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.