Łubin na międzyplon najlepiej siać w lipcu. Jeśli siew będzie w sierpniu to należy sięgać pod odmiany szybkorosnące. Mieszanki z udziałem łubinu nadają się na gleby słabsze, klasy IVb-VI.
Do terminu siewu w lipcu nadaje się łubin żółty, który ma najniższe wymagania spośród łubinów i sprawdzi się na glebach słabszych. Lipiec jest dla tego gatunku idealnym terminem do siewu w międzyplonie (poplonie), ponieważ łubin żółty ma dość długi okres wegetacji i początkowo wolno przyrasta. Stąd też nie polecamy siewu tego gatunku w sierpniu.
W terminie sierpniowym (na międzyplon ścierniskowy do 20 sierpnia) lepiej sięgać pod łubin wąskolistny i wybierać odmiany szybkorosnące, np.: Boruta, Oskar, Zeus i siać je najpóźniej w pierwszej dekadzie miesiąca. Później wysiany łubin (na międzyplon ozimy), po połowie sierpnia, wytworzy zdecydowanie mniejszą ilość zielonej masy.
Roślin na międzyplon (poplon) wysiewamy ok. 10-20 proc. więcej niż w zleceniach dla siewów czystych po to, aby poprawić plonowanie zielonej masy i możliwie ograniczyć zachwaszczenie. Mieszankę tworzymy w zależności od stanowiska i przyszłej uprawy.
Na słabe gleby
Na słabe mozaikowate gleby wykorzystać można jako poplon mieszankę łubinu żółtego (35 proc.) z wąskolistmym (65 proc.) Sięgamy po mało wymagające odmiany łubinu żółtego, np. Perkoz 65 kg/ha i łubinu wąskolistnego np. Kalif, Graf, Wars w ilości 105 kg/ha.
Mieszanki z łubinem tworzymy także z innymi gatunkami. Na gleby lekkie siać można np. łubin żółty ok. 100-130 kg/ha + seradela 30-40 k/ ha, łubin żółty 100 kg/ha + wyka 40 kg/ha.
Na lepsze gleby
Na glebach lepszych i średnich, klasy IIIa-IVb łubin można siać np. z grochem pastewnym czy wyką. Przykładowo: łubin żółty 100 kg/ha + szybkorosnąca peluszka 100 kg/ha, łubin żółty 80 kg/ha + facelia 4 kg/ha, łubin wąskolistny 140 kg/ha + szybkorosnąca peluszka 100 kg/ha, łubin wąskolistny 100 kg/ha + szybkorosnąca peluszka 60 kg/ha + wyka jara 45 kg/ha
Poplon z łubinem przyorać można przed zimą (międzyplon ścierniskowy) lub zlikwidować na przednówku (międzyplon ozimy). Pozostawiony przez zimę ochroni glebę przed erozją.
Zaorane rośliny łubinu wzbogacają glebę w składniki mineralne i substancje organiczne. Obok obornika, zielona masa łubinu wprowadzona do gleby jest najlepszym źródłem próchnicy i azotu. Badania dowodzą, że łubin (uprawiany w siewie czystym i na zielony nawóz) poprawia plonowanie roślin następczych. W badaniach krajowych średni plon jęczmienia jarego zasianego po międzyplonie łubinu wzrósł o przeszło 0,7 t/ha, a po gorczycy tylko o ok. 0,2 t/ha.