fbpx

KRIR w sprawie dopłat do wapnowania gleb

Samorząd rolniczy wielokrotnie występował już w sprawie dofinansowania wapnowania gleb na ternie całej Polski, niestety z negatywnym skutkiem. W opinii KRIR wapnowanie gleb to ważny zabieg agrotechniczny kształtujący odczyn gleby. W Polsce większość uprawianych roślin wymaga gleb lekko kwaśnych o odczynie zbliżonym do obojętnego, tymczasem większość użytkowanych rolniczo gleb należy do kwaśnych i bardzo kwaśnych, stąd konieczność ich okresowego wapnowania.

Fundusze ekologiczne od dawna wspierały wapnowanie, jednak po wejściu Polski do UE pomoc krajową w rolnictwie wstrzymano. Uznano, wtedy że wapnowanie jest typowym zabiegiem agrotechnicznym, nie jest natomiast związane z ochroną środowiska.
Jednak w opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wapnowanie gleb służy ochronie środowiska i zmierza do przywrócenia stanu gleby do optymalnego poziomu, a co za tym idzie wpisuje się w zakres przedsięwzięć obsługiwanych finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takiego samego zdania jest WFOŚiGW w Katowicach, który od 2011 r. realizuje finansowanie programu wapnowania gleb, we współpracy ze Śląską Izbą Rolniczą, niwelując degradację gleb.
Dlatego też, realizując wniosek zgłoszony podczas X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, 18 października br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań z resortem środowiska zmierzających do wprowadzenia dofinansowanie zakupu nawozów wapniowych z funduszy ekologicznych.
 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obsługując dziedzinę zadań publicznych, tj. finansowe wspieranie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce, stosuje kryteria wyboru przedsięwzięć, w celu stwarzania równych szans dla wszystkich wnioskodawców, oraz maksymalnie efektywnego z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego wydawania pieniędzy publicznych na ochronę środowiska. Z uwagi na duże zróżnicowanie charakteru i wielkości przedsięwzięć oraz form ich dofinansowania środkami NFOSiGW, dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć opracowywane są indywidualne programy priorytetowe.

Źródło: KRIR
 
SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.