KRIR w interesie Polski i krajów nadbałtyckich

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie prezydiów COPA-Cogeca. W jego trakcie prezes KRIR zwrócił uwagę unijnego komisarza ds. rolnictwa na problem ASF w Polsce i innych krajach nadbałtyckich. Czy to pomoże uzyskać wsparcie od UE na m.in. bioasekurację?

W dniach 4-5 grudnia 2014 roku w sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie prezydiów Copa-Cogeca. Na miejscu poprowadzono debatę z Philem Hoganem, nowym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Na miejscu był obecny również prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz.

Prezes KRIR, odnosząc się do problemów, z jakimi borykają się aktualnie rolnicy, zaznaczył, że zarówno w Polsce, jak i w krajach nadbałtyckich, dużym problemem jest ASF. Pokreślił, że bardzo istotnym jest, aby Unia Europejska wsparła kraje, które są narażone na ten problem. Koszty związane z zabezpieczeniami, bioasekuracją są ogromne a pozostawienie tej kwestii krajom członkowskim nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak podkreślał Szmulewicz, Unia musi wesprzeć kraje, które walczą z chorobą powodowaną przez wirus ASF u trzody chlewnej, ponieważ bez wsparcia problem Polski i krajów nadbałtyckich przeniesie się na całą Europę. W tej sytuacji Europa zapłaci za to jeszcze większą cenę.

Renata Struzik, źródło: KRIR