fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRKRIR: Dopłaty do ubezpieczeń zwierząt są zbyt niskie

KRIR: Dopłaty do ubezpieczeń zwierząt są zbyt niskie

Według izb rolniczych najważniejszym problemem związanym z ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą do składek jest zapewnienie “wystarczających środków finansowych w budżecie państwa na zagwarantowanie dopłat dla wszystkich rolników, którzy chcą wykupić polisę ubezpieczeniową”.

– Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że corocznie środki na dopłaty kończą się po kilku dniach kampanii ubezpieczeniowej i większość rolników pozostaje poza systemem dopłat. Dlatego apelujemy  do ministra rolnictwa  o zapewnienie środków finansowych potrzebnych na cały rok już na początku roku – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Jak podkreśla KRIR w piśmie skierowanym ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, wielu rolników uważa, że wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia zwierząt gospodarskich jest zbyt niska i powinna wynosić powyżej 65 proc. składki do 1 sztuki. Zdaniem samorządu rolniczego podniesienie dopłaty do 75 proc. zwiększyłoby atrakcyjność ubezpieczenia, szczególnie jeżeli chodzi o stado podstawowe.

– Kolejną kwestią, którą przedstawiamy ministrowi do rozważenia to objęcie dopłatami do składek ubezpieczeniowych środków trwałych w produkcji sadowniczej, tj. drzew i krzewów oraz w produkcji warzywniczej tj. tuneli, szklarni itp. Ubezpieczenie tych części składowych majątku, bezpośrednio związanych z produkcją, powinno być objęte wyższymi dopłatami do ubezpieczenia – dodaje prezes KRIR.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.