fbpx

Konieczna rejestracja pasiek

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych przez wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystkich podmiotów prowadzących pasieki wraz z nadaniem weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego.

– Dotychczas obowiązek rejestracji pasieki wynika jedynie z Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych i związany jest z wprowadzaniem na rynek produktów pszczelich. Posiadanie pasieki jako „utrzymywanie zwierząt gospodarskich w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt” jest działalnością nadzorowaną. Jednak obecne przepisy nie wprowadzają obowiązku rejestracji dla wszystkich pasiek bez wyjątku. W ostatnim czasie pojawia się wiele małych pasiek, które nigdzie nie są rejestrowane, jak również barcie w lasach, które również nie są objęte obowiązkiem rejestracji weterynaryjnej – mówi Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

W ocenie PZP stwarza to realne zagrożenie rozprzestrzeniania się chorób pszczół przez rodziny, nad którymi ani lekarze weterynarii ani pszczelarze nie mają kontroli.

Dlatego, jak podkreślają pszczelarze w ramach nowelizacji ustawy należy rozważyć obowiązek przeprowadzania corocznej aktualizacji rejestru oraz wprowadzenie sankcji karnych (grzywny) za niepowiadomienia służb weterynaryjnych o zaprzestaniu prowadzenia działalności pszczelarskiej.

– Doświadczenie uczy, że jedynie sankcja karna może skutecznie zdyscyplinować podmioty prowadzące działalność nadzorowaną i pozwoli wyeliminować podwójną rejestrację rodzin pszczelich – podsumowuje Tadeusz Dylon.

Źródło: PZP

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.