fbpx

Koniec rolniczych blokad na granicach. Przejścia graniczne z Ukrainą jeszcze dziś mają być wpisane na listę infrastruktury krytycznej

Premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą. Ma to zapewnić bezproblemowy transport pomocy humanitarnej, medycznej i militarnej. W praktyce jednak uniemożliwi również rolnikom blokowanie tychże przejść.

Jak zauważył premier, decyzja, która ma zapaść jeszcze dziś, zmieni reżim organizacyjny na przejściach granicznych, co zresztą wynika z przepisów prawa.

Zobacz także: Wjechał samochodem w protestujących rolników. Prawdopodobnie celowo

Jak czytamy w Ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, przez ochronę infrastruktury krytycznej należy rozumieć wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie.

Co do intencji premiera złudzeń nie ma poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

– Premier Tusk wpisując przejścia graniczne, odcinki dróg i torów na listę infrastruktury krytycznej działa przeciw polskim rolnikom i konsumentom, przeciw bezpieczeństwu żywnościowemu Polski, za to w interesie międzynarodowych korporacji produkujących na Ukrainie – stwierdził.

Jak nie kijem go, to pałką. Jak widać, premier znalazł sposób na rozwiązanie blokad na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

137 KOMENTARZE

 1. Jeśli chodzi o politykę to i PiS jak i Po szkodziło polskiemu rolnictwu w zasadzie pod dyktando Uni. Ale PiS przynajmniej wywiązał z obietnic wyborczych A Tusk cały czas okłamuje wyborców. Obiecał że nie dopuści do relokacji uchodźców i co zrobił. Zatrzymał wielkie inwestycje te energetyczne też CPK Atom i wiele innych. Na pewno rząd PiSu ma większe zaufanie niż PO. Ja już mam dość zwijania Polski a na to się zanosi

 2. Większość ludzi z miasta nie rozumie o co walczy rolnik ,a tu też idzie o bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.Gdy zabraknie polskiego rolnika ceny w sklepie szybko pójdą w góre,a gdy wybuchnie poważny konflikt każdy kraj zabezpiecza najpierw własnych obywateli i nie podzieli się z nami żywnością.

  • Co masz na myśli mówiąc że ludzie z miasta nie rozumie o co walczy rolnik ? Jakoś mieszkam na wsi i w najbliższym moim otoczeniu nie widzę żadnych zagranicznych spółek a tym bardziej Donalda Tuska który sprzedaje Niemcom kolejne hektary:). Czy może Niemcy przyjadą i wywiozą naszą ziemię ciężarówkami do siebie i u nas niczego nie będzie. Zdecydowanie mogę się zgodzić że wyprzedawanie majątku Polski zagranicznym spółką jest ogromnym błędem ale prawda jest zupełnie inna niż większość ludzi to kreśli. To są wyjątki, nie norma.

   • Olej kujawski robi Kruszwica Właścicielem jest potentat Bungee.Surowiec(rzepak) kupują na Ukrainie bo taniej i większy zysk Oczywiście kłamią że surowiec jest polski – polska jest tylko marka . Ukraińcy mają GMO i ŚOR zabronione w UE

  • Czytam wypowiedź polskiego producenta pasz który importował zboża z Ukrainy, ponieważ polski rolnik nie sprzedawał bo wciąż czekał na wysokie ceny które obiecał minister Kowalczyk. A pasze trzeba produkować. Tam też pracują ludzie, mają rodziny, kredyty.
   Nie ściemniaj mi więc bezpieczeństwem żywnościowym kraju ! Kasa, Kasa i jeszcze raz Kasa misiu !
   Tak jak tu już pisano. Nie opłaca się to zmień zajęcie albo wyjedź za granicę do pracy, będziesz miał lepiej !!!

   • Masz rację 100% tylko kasa nic więcej. Kiedyś nie mieli nic dopłat i było dobrze. A teraz tylko więcej i więcej. Chciałam kupić mleko od rolnika to krzyknął taką cenę za litr że mi się odechciało bo koszty . sami są sobie winni.!!!

    • Tak masz rację dla kasy, rolnik ma na utrzymaniu siebie a ten co robi paszę ma kilka setek pracowników, ZUS, wypłata, składka zdrowotna podatek i musi tanio sprzedać temu,, biednemu,, rolnikowi

  • Jakoś nie przypominam sobie czasów (tych za mojego życia, pomijam przedwojnie, XIX w. etc.), w których żywności brakowałoby, bo rolnik indywidualny jej nie produkował / za mało produkował. Owszem, bywało za mało żywności, gdy państwo polskie przeregulowało lub zepsuło rynek, to się w PRL parokrotnie zdarzało. Ale nigdy nie zdarzyło się, żeby rolnicy indywidualni masowo ograniczyli produkcję i z tego powodu zmalała podaż żywności. Zawsze przyczyna była po stronie państwa, bo rolnik indywidualny zawsze produkował, najwyżej miał drożej – ale jeśli on miał drożej, to i konsument kupował drożej, bo inaczej się nie dało.
   Jeśli zaś dzisiaj miałoby mu się nie opłacać produkować i z tego powodu zamknąłby interes – cóż, ja też bym chciał, żeby państwo w mojej branży zablokowało możliwość niepowodzenia/nieopłacalności… Natomiast wątpię, by zagrożone było bezpieczeństwo żywnościowe. Dla mnie jako konsumenta będzie ono z większym prawdopodobieństwem zagrożone, jeśli brak konkurencji wyżyłuje ceny tak, że nie będzie mnie stać na towary w sklepie.

 3. Tak jest niestety . Sami wybraliście . Rudy to fałszywy . Mało było nauczek . A płacy sllepi wieża w to o nkemaja robią z was zacofanych A wy brnięcie dalej w gówno. Cały wasz rząd do emisji i musicie stworzyć nowy rząd z nowych młodych ludzi nie ze starszych komunistycznych spiegow.

  • Pisowski nie lepszy… chyba zapominasz że to oni otworzyli granicę z Ukrainą. Jarosław zbawiciel sam głosił że polskim rolnikom nie grozi napływ zbóż z Ukrainy!!!

 4. Będziemy wiecznie niewolnikami jak mamy w głowie PiS albo PO
  Każda partia ciągnie do siebie
  Bawcie się trolle piszcie głupoty w końcu za komentarze wam płacą

  A w sklepie co chwilę większy syf. Który wszyscy razem jemy. Jedni i drudzy

  Powodzenia rolnicy.

 5. Jak Ukraina nie podoła to za kilka lat Putin lub jego następca będzie zbierał zboże i wtedy nie będzie protestów, a Trump nawet palcem nie kiwnie. Obym się mylił. Dla zwykłych ludzi Kaczyński czy Tusk to żadna różnica, a ci co od koryt pogonieni biją pianę.

 6. Pamiętajcie ludzie rudym i łysym się nie wierzy bo łysy też mógł być rudy precz z łapami od Polskiej wsi,,,,, ROLNICY JESTEŚMY Z WAMI

  • Tok myślenia upośledzonego dziecka. Równie dobrze można napisać że nie można wierzyć ludziom którzy nick na tej stronie mają Zenek . Uprzedzając twoją odpowiedź, to tak jestem rudy i łysy, spokrewniony z Donaldem Tuskiem a przy okazji niemiecko ruskim agentem. Dopisz jeszcze że jesteś za tym żeby w godle Polski zmienić orła na kaczkę. 🙂

  • Ile człowieku ty masz lat? Rozumiem niedorozwój intelektu. Ale aż taki! Więcej godności i szacunku dla samego siebie Zenek. Więcej samokrytyki i analizy. Więcej dystansu. Nie wierzę ,że nie słyszałeś wielokrotnie, że brak ci rozumu. Przez takich jak ty 8 lat rozkradano i niszczono Polskę. Elektorat PiSu…nieda się was określić bo prymitywizm to zbyt eleganckie określenie żałosny czlowieku

 7. Drogi dojazdowe do firm skupujących produkty pochodzenia ukraińskiego zablokować natychmiastowo, wziąść się również za drogi do miast w szczególności za Warszawkę. Nie kupować produktów pochodzenia ukraińskiego.

 8. Zablokować wszystkie miasta i dojazdy do firm skupujących produkty pochodzenia ukraińskiego. Oraz nie kupować produktów pochodzenia ukraińskiego w naszych sklepach.

  • Masz rację Mario rolnik powinien się przebranżowić jak mu się nie opłaca. Przecież może zamiast uprawy zboża uprawiać na polu komputery lub inną technologię.

  • Polakom nic się już nie opłaca. Nie opłaca się uprawiać, produkować, wydobywać i sprzedawacć. Opłaca się być w Polsce Żydem lub Ukraińcem,… to co, na beduinów mają się Polacy “przebranżowić”?

  • Wyobraź sobie że masz firmę budowlaną i nagle przychodzi ktoś i mówi że nie możesz używać np jednej koparki bo tak, poza tym przychodzi Ukrainiec bez zusu i podatków i daje ofertę na 1/2 stawki, fajnie no nie?

 9. Rolnicy to byli kiedyś a teraz to są producenci zboża, kukurydzy rzepaku. Nawet nie wiecie co i kto to jest rolnik. PiS was *****. Nic wam się już nie opłaca robić tylko dotacje, dopłaty, na paliwo. Otwórz swoją działalność gospodarczą to zobaczymy ile zapomogi dostaniesz od państwa. ZUS podatki i też kredyty do spłacenia.

  • Mój mąż jest rolnikiem posiadającym 10ha, żyjemy z mojej pensji i dorywczych prac męża bo z gospodarstwa ledwie wystarcza na gospodarstwo. Łatwo powiedzieć żeby się przebranżowić jak nie ma za co, poza tym w miejscu w którym mieszkamy po prostu się nie da. Próbowałam prowadzić własną firmę, nawet niszę znalazłam, ale rynek był zbyt mały żeby się z tego utrzymać. Sprzedać wszystkiego też nie możemy, bo tu mieszka też teściowa. Czasami po prostu nie ma innych perspektyw jak ciągnąć swój wózek… Jak nadal zboża będą tak tanie i ściągane z Ukrainy to nawet nie chce mi się myśleć co będzie. Dlatego mówię że łatwo jest gadać sytemu do głodnego…

   • O Pani mężu można powiedzieć, że jest rolnikiem – a nie przedsiębiorcom rolnym. I o takich ludzi należy zadbać. Jednak często jest tak, że “rolnik” musi mieć traktor większy od sąsiada, jeździć jeepem i nowy dom musi mieć co najmniej te 300 metrów… A później woła – mało!

  • Jestem rolnikiem i sytuacja zmusiła mnie do otwarcia pozarolniczej działalności. Z deszczu pod rynnę! Od 1wszego stycznia poszłam do pracy za minimalną krajową żeby wyżyć! Łatwo mówić jak się nie liznęlo tego chleba!

  • Jak każdy rolnik założy swoją działalność, to ty upieczesz sobie chleb z cementu lub piachu. Chyba że sam wyjedziesz w pole i sierpem sobie pszenicę wytniesz ale najpierw to i tak musisz ją posiać. Dalej nic nie kumasz człowieku.

 10. Jako prawdziwy rolnik, nie przedsiębiorca z 500 ha, uważam tą decyzję za słuszną. Jak pis zablokował wojskiem granicę to było cacy co nie, pis iory? W tych protestach nie ma rolników, są przedsiębiorcy rolni. Takim wiecznie mało i mało.

 11. Zablokować wszystkie miasta w Polsce. ? Tego chce Donald Tusk?
  Niech pierw Donald Tusk przestanie wchodzić Niemcom w talerz…. I powie na głos ile i jakie państwa dostają co toku kasy a ile wkładają kasy.
  Niemcy co roku prawdopodobnie około 130 mlrd otrzymują a wkładają 40 mlrd?.
  Ciekawe ?. Czyżby mieli otwartą linie kredytową?
  Ciekawe to co.
  Dlatego PIS chce Unii ale jednakowej dla wszystkich.

  Teraz będą wybory i macie pole do popisu albo po albo piszecie na po?

  Następna sprawa.
  Teraz gdzie są pieniądze dla całej sfery budżetowej za ostatnie 4 lata rządów po?
  To wszystko to ustawka.

  DT załatwił Was rolnicy jak cała sweter budżetowa w ciągu ostatnich 4 lat swojego rządu

 12. Bardzo dobrze że rolnicy strajkują mają rację dopominają się o swoje zapomnieliście co było jak rządził Tusk 11 lat temu jak rozsprzedawał Polskę teraz zaczyna robić to samo na początku miłymi kroczkami a potem zacznie na dobre niszczyć kraj nie można do tego dopuścić to jest człowiek w którym płynie niemiecka krew.

 13. Tak politycy chcą ich załatwić. Dlatego dobrym rozwiązaniem było by zorganizować strajki i blokady przed ich domami. Dla nich przecież rodzina jest najważniejsza ale nie Polska i obywatele. A nikt nie lubi jak mu się zakłóca spokój domowy. STRAJK i BLOKADY POD DOMAMI !!! polityków

 14. Unia idzie na ustępstwa. Aby zmknąć usta rolnikom da z naszych składek 1,4 mld euro, by biznes zachodni mógł dalej lody kręcić.
  UWAŻAM !!! ŻADNYCH DOTACJI a tylko chronić rynek europejski przed napływem niekontrolowanych produktów rolnych. Bez jakichkolwiek dotacji rolnictwo sami się obroni. Obecne dotacje nie są równe i powodują nierównetrsktowanie członków Unii.
  Chronić rynek. Przecież to miała być Unia Gospodarcza. Bo póki co to ja widzę Unię jako Dyktatorską i chroniącą interesy przy władzy.

  • To nie Polski rząd kupuje od Ukrainy zboże tylko różni cwaniacy w większości zwolennicy PIS. Zobacz kto jest organizatorem tych blokad…

   • Pawlak (szef OSP i prezes firmy sprawdzającej zboże z Ukrainy), Komorowski (prezes holdingu spożywczego), to od kiedy są w PiS ? Czas na zmianę narracji, teraz ten hejt na PiS już nie przejdzie, już po wyborach. To nie PiS rozdaje karty w Brukseli, rządzi tam od lat EPL z PO i PSL, to oni są odpowiedzialni za ten “zielony ład ” i inne pseudoekologiczne bzdury, sponsorowane przez ruskich i chińczyków. Oni na tym zarabiają i uzależnioniają Europę od siebie.
    Za niskie ceny zbóż na świecie odpowiedzialni są ruscy, którzy rzucili na rynek światowy masę taniego zboża. Może niech się Niemcy też wytłumaczą z interesów z państwami Ameryki Południowej, produkty rolne (pszenica, kukurydza, cukier itp.) za szkopskie samochody. To też psuje rynek europejski i nie tylko. Jak by za tym wszystkim stał PiS, to Kaczyński byłby ważniejszy od przywódców USA, Rosji, Chin, Indii i całej UE. I taki gigant przegrał by wybory w Polsce? No kto w to uwierzy?

   • Nie rozumiesz problemu. Rolnicy nie strajkuję przeciwko kupowaniu, tylko importowi oraz główbie zapisom Zielonego Ładu. Mamy do czynienia z hrendalnie nieuczciwą konkurencją.

 15. Obecny rząd niszczy Polskę i Polaków.
  Nie widzicie tego?
  Dzisiaj przyjeżdżają z Brukseli dać Polakom lizaka.
  Na pocieszenie i odwrócenie uwagi od najistotniejszych naszych problemów.
  Mamy się cieszyć?
  Biorą nas za idiotów.

  • Polska i tak jest od dawna niszczona nie ważne kto rządzi! Naiwni ludzie glosuja na tych samych oprawcow bp uwierzyli w puste słowa Tuska! Już raz Tusk był premierem i co dobrego zrobił? Kłamca uciekł do Brukseli i tyle! Teraz na nowo jest premierem bo wiadomo że przed wyborami zmanipulował ludzi że rozliczy pis itd. Narazie nic nie robi w tym kierunku! Dlaczego Tusk pozwala sprowadzać zboże z Ukrainy do Polski?Plany UE są takie żeby zniszczyć rolnictwo a zboże zatrute zmodyfikowane sprowadzać z Ukrainy bo Ukraina jest wstanie wyżywić całą UE! Rolnik który nie będzie wstanie spłacić kredytu za maszyny rolnicze to jego gospodarstwo zostanie przejęte a on sam będzie zatrudniony jako parobek tak jak jest zrobione na Ukrainie gdzie 80% gospodarstw rolniczych należy do zagranicznych oligarchow czyli najbogatszych ludzi na ziemi którzy chcą rządzić światem!

 16. Sprzedaję to mało dlaczego jeszcze rolnicy nie przygotowują taczek żeby go wywieść na kupię gnoju jak Jagne a następne taczki dla 1 pajaca Jońskiego wzoru prawozadnosci nieskazitelnego Bodnara narcyza Hołowni i najbardziej kulturalnego pijaka Sienkiewicza

 17. Czytając komentarze odnoszę wrażenie że wieku z was myśli, że rolnik kupuje drogi ciągnik żeby w weekend pod remizą panny zbierać. Ogarnijcie się. To nie luksusowe bmw tylko maszyna do pracy.

  • Gdzie byliście jak rządził PiS to wam nie przeszkadzało jak sprowadzali zboża dla swoich firm ,bo 70% rolników głosowało za PiS i konfederację,po co protestem kierują rolnicy związani z Konfederacją której bliżej do popierania Rosji niż Polski i unii europejskiej

   • Może głosują na PiS bo ich nie oszukuje może głosują na PiS bo spełniał obietnice wyborcze może głosują na PiS bo czerwony z liberałem zniszczą Polskę i będziemy jak indianie żyli w rezerwacie bez praw a turyści z Niemiec będą nas oglądać jak na safari w Afryce jeśli tego chcemy to dalej głosujmy na te opcje polityczne obudź się Polsko

  • Bardzo dobrze bo rolnikom się w dupach przewraca kasę z unii biorą i chałupy wypasione i bryki i sprzęt rolniczy a karmią nas kasza suszona roundapem . A jak Kupicha od chłopa np.maline to ci sprzedaje z tablicą Mendelejewa a sam żre z innego kawałka bo bez oprysków

  • Bardzo dobrze bo rolnikom się w dupach przewraca kasę z unii biorą i chałupy wypasione i bryki i sprzęt rolniczy a karmią nas kasza suszona roundapem . A jak Kupicha od chłopa np.maline to ci sprzedaje z tablicą Mendelejewa a sam żre z innego kawałka bo bez oprysków .

   • Chłopie weź kredyt kup ciągnik kup kawał ziemi postaw wypasioną chałupę kup sprzęt rolniczy i zacznij pryskać,, roundapem” kto ci zabrani? A i nie zapomnij o kasie z uni tylko uważaj żeby ci się w dupie nie przewróciło.

   • Chłopie weź kredyt kup ciągnik kup kawał ziemi postaw wypasioną chałupę kup sprzęt rolniczy i zacznij pryskać,, roundapem” kto ci zabrania? A i nie zapomnij o kasie z uni tylko uważaj żeby ci się w dupie nie przewróciło.

 18. Witam.rolnik rolnikowi nie równy.ale załóżmy że ma choćby 50h to ile zarobi to proste.nawet na samej pszenicy.plon pszenicy dziś to średnio 7.5 ton z h to daje 5625 z przy cenie 750 za tonę i nakład ok.3000 to zysk z h .2600zl.*50 to jest 130000 plus dopłaty tańsze paliwo i narzekanie że mało.a wielki rolnik 5h i co to jest rolnik nie dość że państwo go utrzymuje i jeszcze strajkują skoro PiS otworzył granicę Ukrainie zamiast weryfikować wjazdy i wpuszczać osoby rzeczywiście ze strefy wojny to wposcil osoby przy granicy a biedni zostali.dzis młodzi z Ukrainy są w uni a na Ukrainie nie ma kto walczyć i wojna trwa nadal.korupcja na Ukrainie goni korupcję i prowokacje wojenne iż giną tylko cywile a ani jeden żołnierz ukraiński to coś jest na rzeczy tam walczą cywile a młodzi poza granicą robią biznesy na towarach niech polski rząd w tej kwestii zacznie coś robić i to skracać.zakonczyc 800 plus niech Ukraińcy się wezmą do pracy bo w Polsce mają lepiej niż Polak który pracuje

  • Panie Jacusiu…
   7.5 tony z hektara to z Pana ziemi z zza paznokci chyba.
   W tamtym roku uzyskałem 3 tony z hektara pszenicy gdzie cena nawóz poszła 200 procent w górę.

  • 7.5 z h to wtedy nakład 50 czyli 600 kg saletry po 900 złotych 300kg Poli czyli następne 900 materiał siewny 300 zł na chwasty ok.160zl i 3 x grzyba to z 600 a gdzie robal paliwo cena kombajnu 600 zł to już 3500 + paliwo nich 400zl no i oczywiście jak się nic nie zepsuje(niema tak) to co coś koło 4 tyś i to ceny po taniości na tą chwilę w której cena przenicy to 6500 t brutto nie 7500 czyli 4875 tyś z h zysk ponad 8 stów…wow.. a 50 h c 360 nie obrobi to kredyt na maszyny ..brawo napisz coś sensownego jak nabędziesz wiedzy bo teraz to bzdury piszesz

 19. A komu jest dobrze hotelarzom przedsiębiorcą czy może pracownikom kultury .Inflacja wszystkich zniszczyła. Zielony ład rolnikom przeszkadza, to zniszczyć planetę aby oni mogli gnębić zwierzęta i nabijać kieszeni. Chamstwo nie strajk,prostactwo. Razem z traktorami kultury nie kupisz.

 20. Rolnicy walczą o to aby przetrwać. Pośrednio również żebyś miał co do garażu wyłożyć niezależnie od tego co podporządkowani różnym wpływom debile zdobią. Idzie o to żeby przejąć gospodarstwa i wtedy ustalić ceny takie jakie będą korporacjom na rękę….. A ty potulna owieczko dasz tyle Za chleb ile powiedzą. Rolnictwo to skrót y strategiczny w każdym kraju.

 21. Na znak protestu zrezygnuj z dopłat i idź na etat Rochu.
  A traktory Ursusa były be bo nie dają takiego prestiżu jak zachodnie a potem kwik bo upadło.Idzcie protestować na Nowogrodzką bo sami ich baranów wsadziliście na stołki.Zielony ład to powstał wczoraj?Ziarno,cukier,olej też zaczęło jechać wczoraj?Gdzie byliście jak to się zaczęło? Oderwali waszych ulubieńców od koryta to teraz wam się przypomniało?

  • Akurat protestują beż przerwy… piątka Kaczyńskiego, zielony ład i inne. Gdzie przez poprzednie lata czytałem/oglądałeś wiadomosci

  • Pracuję na etacie, moja żona też, do tego ba 32 hektarach, nigdy nie byłem na wczasach, pracuje 20 letnimi i starszymi ciągnikami, ale płacę tyle podatków, rolnego, vat, akcyzy w rok, co ty w 4 lata nie zarobisz, tak więc zastanów się kto kogo utrzymuje

 22. Do wszystkich zazdroszczacych tych pięknych ciągników, rolnik ciągnika nie produkuje, gdybyś zadowolił się wypłata 2 tys a nie 6 tys. To i ciągnik byłby tańszy ale nie musi być 6 bo inaczej będziesz strajkował. Czy ktoś z was pomyślał ile kosztuje pierwsza z brzegu maszyna w byle jakim zakładzie, wszyscy jedziemy y na tym samym tylko nie wielu to rozumie. Za chwilę skończą się cukrownie , mleczarnie transpor zobaczymy gdzie wtedy będziecie pracować i kto od was będzie kupował to co ewentualnie uda wam się wyprodukować

  • Ja też mam kredyt i nikt mi nie kazał go brać.Ja wiem jak jest z zazdrością na wsi sąsiad ma to i ja będę miał, choć mu nie potrzebny.Ja mógł bym tu wymieniać różne przykłady.Ty myślisz że tylko rolników wszystko kosztuje,inni Polacy to wszystko mają, zastanów się.Cukrownie to co miało być zlikwidowane to zostało, zresztą mleczarnie też.Trasport to pojechałeś, akurat to to zawsze będzie potrzebne i uwierz mi że przetrwamy to wszystko.A jeszcze jedno ,co myślisz że ten import zboża,tego wszystkiego z Ukrainy trwa od 2 miesięcy, otóż nie co najmniej z 8 lat.

   • Maszyny w firmach np. CNC z reguły też są na kredyt. W rolnictwie problem polega na tym, że rolnik nie koze naliczyć kosztu jaki poniósł o dodać marzy tak żeby mu si3 opłacało tylko cena jest mu narzucona i nie może noc w tej kwestii zrobić. Do tego dochodzi wysokie ryzyko związane z warunkami atmosferycznymi, ciągle regulacje i utrudnienia w produkcji przez urzędników.
    Wydaje mi się że mogą być niezadowoleni

 23. Wybierzcie reprezentantów i przedstawcie swoje postulaty do ministerstwa. Usiądźcie do okrągłego stołu. Można się dogadać. To wymachiwanie szabelką nikomu nie służy. A my przedsiębiorcy musimy codziennie pracować. Nasza działalność też jest strategiczna dla budżetu. Nikt nam nie dopłaca. A ta pomoc w czasie pandemi już została oddana kilka razy przez żetony VAT na żywność.

 24. Powiem jedno ta banda nic nie zrobi jeszcze trochę czasu użyją policji i armatek wodnych czyja wina tępych Polaków którzy go wybrali to dopiero początek po ich rządach będzie dziadostwo

  • Kto rządził ostatnie 8 lat? – PiS Kto zgodził się na sprzedaż ukraińskiego zboża w Polsce od

   2022 roku? – PiS Kto zarobił miliony na sprzedaży tego zboża? – PiS i ludzie powiązani z tą partią.

   Kto jest przedstawicielem rolników w UE? – członek PiSu. W tym czasie rolnicy siedzieli cicho, nie protestowali. W ostatnich wyborach 2023 prawie 70% rolników głosowało na PiS.

   I to by było na tyle.

   • A kto nas wprowadził do Unii?Kto narzuca Polsce co ma robić?Kto będąc przewodniczącym w Unii blokował wszystko?Mogla bym tak dalej wymieniać ale szkoda mi nerw i czasu.I jeszcze jedno,nie zrozumie ten kto poszedł ze wsi do miasta i udaje wielkiego miastowego,a słoma mu z butów jeszcze wystaje.Tyle na temat.piszcie sobie teraz co chcecie

 25. Policja powinna rozgonić każdy protest który uniemożliwia innym ludziom normalne funkcjonowanie.
  Na swoich polach nie strajkują a nie normalnym pracowitym ludziom blokować dojazd do pracy. Sam nie zarobi to i drugiemu nie da.

 26. Dla Tuska i rządu może to przynieść odwrotne skutki. Policja i wojska siłą będą rolników usuwać??
  Rolnicy pokazali już jak wyglądają transporty “humanitarne” . To wina rządu i i uni. Straż graniczna i celno – skarbowa ma wytyczne żeby przepuszczać przemyt o nie kontrolować transportów bo zachodnim koncernom żerującym na Ukrainie strużka kasy się urwała i kosztem rolników i Naszego Zdrowia reperują sobie finanse.
  Obawiam się małej wojny domowej z rolnikami i dużych problemów dla rządzących…

 27. Tusk zawsze był przeciwko Polsce i Polakom jest Niemiecką marionetką i tańczy jak oni mu zagrają nawet kosztem nas wszystkich jeszcze tego nie widzicie ci którzy na niego głosowali

 28. Ludzie puknijcie się w głowy co Wy gadacie….? Ludzie walczą o swoje poprostu bo to kolejny wałek i śmiech na sali… Nie dziwię się że blokują co więcej jestem pełny podziwu dla nich. A Ty ba… nie jeden z drugim myślisz, że te traktory to za gotówkę byly kupione?? Wszystko na kredyt bo liczyli na to że będę zarabiać i mieć płynność finansową. Ja sie dziwie ze sa ludzie tak głupi, że w tak ważnej chwili w dziejach naszego kraju i całej Europy chcą zniszczyć nasze rodzime rolnictwo… Z głodu pozdychacie napewno niedlugo jak ruski wejdą a razem z Wami wszyscy Ci którzy są od Was mądrzejsi i walczą o swoje a Wy im teraz bruździcie i psioczycie na nich… Wstyd jak można być tak ślepym… Teraz tusek sie Wam odwdzięczy za poparcie w wyborach jeszcze będziecie płakać… Pis był jaki byl też wiele rzeczy mi się nie podobało ale stal murem za polskim interesem a nie za euroniemieckim… Z drugiej strony jak to jest ze państwo które rozpętało największą wojnę w dziejach ludzkości i mordowało niewinnych ludzi teraz chce wszystkim w Europie narzucać swoją wolę. Jakie mają do tego moralne prawa…? Zacznijmy od tego że w ogóle nie mają prawa… Po hitlerze została im idea wyższości nad innymi narodami i tak zostało do dziś…
  A teraz maja swojego wysłannika Donaldzika, który znów za rok dwa jak zasłuży sie dla Niemiec kosztem Polski pójdzie w pierony za Ursule do “wielkiej Europy” i bedzie miał Was wszystkich gdzieś a zanim to się stanie zostawi u nas niemiłosierny burdel… Bo idąc tokiem myślenia Niemców w polsce nie może być lepiej niż u nich.
  Pozdrawiam wszystkich myślących ludzi.

  • Nareszcie Ktoś mądrze przedstawił sprawę
   ALE nie wiem czy to do innych dotrze. Czytając ich wypowiedzi jestem przerażona.Oby obudzili się wcześniej aby nie było za późno.Pozdrawiam

 29. Wstyd to Pisac coś takiego sprzęt zmienia się na lepszy nie z nadmiaru kasy ale z potrzeby tylko później trzeba spłacac go przez lata a jak za nic nie płacą rolnikowi bo albo niema ceny albo nie chcą brać to nie stety dzieje się jak się dzieje każdy żyć chce.

 30. Najlepiej jakby rolnicy odsunęli się od Polityki, lada moment wiosna czasa wracać do pracy, ten okres nudy zimowej wszystkich wkurza.

  • Co to znaczy mają odsunąć się od polityki?, nie mają wyrazić swojej opinii?, są obywatelami drugiej kategorii?, a może nie są już obywatelami naszej wspaniałej ojczyzny w/g niektórych? Ktoś ma prawo i kraju i za granicą decydować o życiu rolników, ich rodzin, a także o przyszłości Polski, a ludzie nie mają żadnych praw?, to na tym polega demokracja?, naprawdę pozostał już tylko slogan?, puste słowo DEMOKRACJA?

 31. Bo Polski rolnik taki głupi żeby Tuska słuchać… Wcześniej czy później rząd działający na szkodę naszego Polskiego państwa zostanie obalony Polskiego chłopa nic nie zatrzyma..

 32. Do K111. Traktor to maszyna która służy do produkcji, tylko że można nim przenieszczac się. Jeśli pracujesz w jakiejś fabryce zastanów się ile tam są warte poszczególne maszyny, bo często więcej niż ten traktor. Oni przecież nie chcą rekompensaty za nie opłacalna produkcję, tylko chcą pracować za uczciwe wynagrodzenie, i nie 40h w tygodniu, tylko często dużo więcej.

 33. I dobrze, teraz rolnicy próbują zatrzymać całą Polskę bo im się robić niechce, a na tych barykadach traktory warte więcej niż moje mieszkanie. WSTYD

  • Co ty człowieku mówisz
   Jakim prawem mówisz że rolnikom się nie chce pracować
   Jestem rolnikiem i chętnie się z tobą zamienię tak na tydzień
   Ja do ciebie na etat w firmie przepracuje osiem godzin i do domu
   A ty na moje gospodarstwo w okresie zbiorów praca od 6 do 22 czasem i dłużej
   Zapraszam

  • E no nie taki zetor zts martin 160 km wyrabia sie z ogrodkiem 460 metrow kwadratowych w 3 minuty a ursus c 360 52 km potrzebuje 22 minuty, po co komu zetor jak mogli jezdzic ursusami? Zetor zts martin z 5 lat temu kosztowal nowy 305 tys zl – teraz go w ofercie nie widze. Lepiej jezdzic ciagnikiem jednokolowym samodzielnie wyspawanym typu wrigley auto track, lub lister autotrack, tylko ile zejdzie czasu przy pracy.

  • A jak inaczej możemy protestować ? Nie wydoić krowy, nie posiać, ty nie pójdziesz do roboty i taki jest twój protest a my jak możemy inaczej to zrobić jak tylko blokować. Na drugi raz pierdolnij barana w ścianę i dopiero coś napisz.

   • A to nie możesz zmienić pracy?czy nic innego nie potrafisz?ja kiedyś byłem rolnikiem lecz zobaczyłem że to nie ma sensu a Ci co pola skupowali to z własnych rąk się tego nie dorobili

  • I jeszcze jedno jaki ciągnik nowy dziś jest wart mniej niż 200-300 tys. To nie moja wina że przez dopłaty do sprzętu wszystko poszło w górę 50-60 procent. Bez tych dopłat dziś ciągnik by kosztował połowę taniej. Uważasz że rolnik powinien w konia robić i to by było w tedy super tak.

  • Każdy, dosłownie każdy ma prawo starać się o dotacje unijne, kupić ziemię, maszyny, wybudować budynki gospodarcze również za te wspaniałe dotacje. Potem oczywiście może starać się o dopłaty na tą ziemię i na zwierzęta itd. Na wszystkich, którzy narzekają na pracę na etacie i jednocześnie zazdroszczą rolnikom ARIMR czekają otworem i służą pomocą. Brać swoje życie w swoje ręce i nie zazdrościć, idziesz do pracy to ktoś musi Ci to miejsce pracy zorganizować, wyposażyć od A do Z. Nie jestem rolnikiem, ale popieram całym sercem, mimo utrudnień. Uważam, że nie jest to walka tylko o rolnictwo, ale o naszą przyszłość. Jeżeli upadnie nasze rolnictwo pociągnie za sobą w dół wiele gałęzi naszego rodzimego przemysłu, a i wielu rzemieślników i małych firm straci zamówienia i pracę. Zazdrość i nienawiść w niczym tu nie pomogą. Perspektywicznego spojrzenia w przyszłość.

   • Nareszcie ktoś napisał coś bez hejtu i do rzeczy.
    A do innych…
    Czytając te komentarze człowiek łapie się za głowę. Codziennie pranie mózgu i propaganda działają. Zastanawiające czemu tyle osób jeździ do pracy w charakterze opiekunów osób starszych do Niemiec. Przecież to dzieci (tylko starcy) gestapowców, SS manów i całej maści nazistów. To nie przeszkadza.
    Niech każdy poszuka w swoim drzewie genelaoigicznym. Wojna to straszą rzecz, dochodzi na niej do różnych okropności. Nie nam oceniać że ktoś zrobił tak a nie inaczej, bo sami nie wiemy co w krytycznym momencie byśmy my zrobili.
    Praca rolnika przekłada się na wiele gałęzi przemysłu. Prezesi kilka razy w roku mają urlopy bliższe lub dalsze, a rolnik z krowami i innymi ogonami……
    Jedni i drudzy piwinni mieć do siebie szacunek.

  • Do K111-A czyja to wina żeś biedny i mieszkasz jak królik w klatce w jakimś blokowisku na szarym końcu miasta?? Kto ci zabrania, weź kredyt, kup ziemię, kolejny kredyt weź na ciągnik i będziesz się woził jak panisko po polu…. Jeśli mamy wyborców z takim poziomem świadomości i yntelygencyji, to nic dziwnego, że mamy takie rządy….

 34. Ja bym wszystkich umieścił w jednej wielkiej celi, z czy bez immunitetu, a ci to nie człowiek który nie ma nic? Dzięki takim to krwiopijcy żyją, gdzie w tedy jest bóg jak inni głoszą? Tylko Ci co głoszą mało mleka dają, rolnicy przepuszczaja co 5 auto, to protest? Śmiech, traktory brali inne sprzęty a mały rolnik to pachołek był i jest dla nich, prędzej dadzą radę niż wy i wasze czyste powietrze, kretynizm

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner