Kampania „Polska wolna od upraw GMO”

Minister Stanisław Kalemba poinformował o rozpoczynającej się kampanii informacyjnej, związanej z nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi upraw GMO. 28 stycznia 2013 r., wraz z wejściem w życie ustawy o nasiennictwie oraz dwóch rozporządzeń Rady Ministrów, w Polsce zaczął obowiązywać zakaz stosowania materiału siewnego odmian GMO kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora.

To bardzo ważna informacja dla rolników, gdyż zastosowanie materiału siewnego zakazanych odmian GMO podlega teraz sankcjom finansowym, łącznie z nakazem zniszczenia uprawy, jak podkreślił minister Kalemba.
Nowe przepisy wdrażają unijne dyrektywy dotyczące: materiału rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin sadowniczych; populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawianych; mieszanek pastewnych dla ochrony środowiska naturalnego. Ponadto wykonują wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 lipca 2009 r., który dotyczył uchybień stwierdzonych w poprzedniej ustawie o nasiennictwie (z 26 czerwca 2003 r.) oraz zakazach rejestracji i obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych.
Uzasadnieniem do wprowadzenia obecnego zakazu stosowania materiału siewnego odmian GMO są przede wszystkim wyraźne obawy społeczeństwa i argumenty świadczące o negatywnym wpływie na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt, a także zagrożenie dla hodowców pszczół i rynku miodu, brak autoryzacji pyłku genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 zgodnie z przepisami UE oraz wszelkiego rodzaju inne aspekty bezpieczeństwa.
Tak jak poinformował minister, na mocy art. 123 ust. 3, ust. 5 i 6 ustawy, producent rolny, który wbrew zakazowi zastosował materiał siewny odmiany genetycznie zmodyfikowanej, będzie ukarany nałożeniem sankcji w wysokości 200% wartości zastosowanego materiału siewnego oraz nakazem zniszczenia tej uprawy.
Informacje te należy przekazać wszystkim zainteresowanym, czyli głównie rolnikom, którzy przygotowują się do wysiewu kukurydzy czy nasadzeń ziemniaków. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozpoczęło dwumiesięczną kampanię informacyjną pod hasłem „Polska wolna od upraw GMO”. Jej celem jest przekazanie wiadomości o zakazie stosowania materiału siewnego odmian GMO oraz sankcjach, które grożą w przypadku wykorzystania do zasiewu takiego materiału. Kampania skierowana jest nie tylko do rolników i producentów rolnych, lecz także do organizacji społecznych i ekologicznych, które mogą wspierać działania informacyjne resortu i inspekcji.
To bardzo dobry moment na poinformowanie rolników o nowych regulacjach, gdyż wysiew nasion kukurydzy odbywa się zazwyczaj pod koniec kwietnia i na początku maja. Już teraz każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie posiadanego materiału siewnego, może to sprawdzić zgłaszając się do laboratoriów PIORiN, z prośbą o przeprowadzenie badania. Przez cały marzec jest ono wykonywane bezpłatnie – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Oprac. EG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności