fbpx

Jesienne szkodniki rzepaku – próg szkodliwości i objawy żerowania

Jesienią monitoruj i zwalczaj szkodniki na plantacji rzepaku. Przypominamy, jakie są progi szkodliwości i objawy żerowania jesiennych szkodników rzepaku.

Zdecydowanie najgroźniejsza w tym okresie jest śmietka kapuściana, często też pchełki ziemne i rzepakowe. Ponadto w niektórych latach bądź rejonach kraju, także gnatarz rzepakowiec, tantniś krzyżowiaczek, mszyce, mączliki, rolnice i ślimaki.

Charakterystyka jesiennych szkodników rzepaku ozimego

Szkodnik

Próg ekonomicznej szkodliwości

Objawy żerowania

Śmietka kapuściana 1 owad w żółtym naczyniu w okresie 3 dni Larwy żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej. Typowe objawy – ciemne przebarwienia, nadgniłe miejsca, zamieranie korzeni bocznych, wydrążone chodniki, w których bytują larwy.
Chowacz galasówek 2-3 chrząszcze w żółtym naczyniu w okresie 3 dni Larwy żer choć na większych polach, z każdej strony ują na korzeniu głównym i szyjce korzeniowej w okrągłych 7-10 mm naroślach (galasach). Rośliny słabiej się rozwijają i są  podatne na wymarzanie.
Gnatarz rzepakowiec 1 larwa w przeliczeniu na roślinę Szkody wyrządzają larwy zjadające liście, przy dużym nasileniu powodują całkowite gołożery.
Pchełki ziemne 1 chrząszcz na 1 m bieżący rzędu roślin Szkody powodują chrząszcze, wyjadające tkankę miękiszową liścieni i liści, widoczne w postaci wżerów i otworów. Przy dużym nasileniu  niszczą rośliny.
Pchełka rzepakowa 3 chrząszcze na 1 m bieżący rzędu roślin Szkody powodują głównie larwy, żerujące w nerwach i ogonkach liściowych, zaś później  w łodygach, stożku wzrostu i szyjce korzeniowej.
Rolnice 6-8 gąsienic na 1m2 Szkody czynią gąsienice zjadając kiełkujące nasiona i młode siewki, starsze rośliny podgryzają przy szyjce korzeniowej. W miejscu żerowania powstają puste place.
Tantniś  krzyżo-wiaczek 1 gąsienica w przeliczeniu na roślinę rzepaku Szkody czynią gąsienice zeskrobując z dolnej części liścia skórkę i miękisz, co uwidacznia się w postaci licznych drobnych nadżerek lub pustych „okienek”. Przy masowym wystąpieniu  mogą być bardzo groźne.

 

Wśród wielu gatunków szkodników żerujących na roślinach rzepaku ozimego, znaczna ich część jest groźna w okresie jesiennej wegetacji tej rośliny, poczynając od fazy liścieni. Żerowanie wielu z nich powoduje bezpośrednie straty w plonach, poza tym uszkodzone rośliny są słabsze, gorzej zimują oraz są bardziej podatne na porażenie przez patogeny chorób.

Umieść żółte naczynia na plantacji

Szkodniki na plantacjach rzepaku występują zwykle w większym nasileniu i czynią największe szkody we wrześniu i październiku, ale też w późniejszym okresie, zwłaszcza podczas długiej i w miarę ciepłej jesieni.

Poza tym szkodniki w okresie jesiennym występują w różnym nasileniu w poszczególnych latach, niekiedy też rejonach kraju, a nawet polach w obrębie gospodarstwa. Z tego względu trzeba na bieżąco monitorować ich nasilenie, ustalając progi ekonomicznej szkodliwości.

W przypadku niektórych z nich (chowacz galasówek, śmietka kapuściana) pomocne mogą być rozmieszczone na plantacji żółte naczynia. Informują one o pierwszych nalotach i aktywności szkodników (chrząszczy).

Jest to istotne, bowiem śmietkę kapuścianą, pchełkę rzepakową i chowacza galasówka należy zwalczać wcześniej – przed złożeniem jaj przez samice, mając na uwadze fakt, iż chemiczne zwalczanie ich larw, żerujących na korzeniach lub wewnątrz rośliny jest szczególnie trudne.

Żółte naczynia należy rozmieszczać około 20 m od brzegów pola i przewidywanych nalotów szkodnika (ubiegłoroczne plantacje, zadrzewienia). Na większych areałach powinny być ustawione  z każdej strony pola, na wysokości wierzchołków roślin.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.