Jak modernizować, żeby dostać wsparcie?

Tylko do 29 kwietnia 2016 potrwa nabór wniosków w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. W zależności od rodzaju działania, rolnicy mogą uzyskać od 200 do nawet 900 tys. zł dofinansowania.

Nabór w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” rozpoczął się 31 marca 2016. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że tylko w ciągu pierwszych sześciu dni naboru wnioski złożyło ponad 540 rolników, ubiegających się o dofinansowanie, którego łączna wartość wynosi niemal 102 mln zł. Wielu ekspertów szacuje, że jeszcze większego zainteresowania programem można spodziewać się od połowy kwietnia. Najbliższe dni to więc czas intensywnej pracy dla rolników oraz doradców.

Jak podaje Monika Wróblewska, wiceprezes Agraves, firmy zajmującej się od 13 lat doradztwem rolniczym, wyzwaniem dla sporej części rolników ubiegających się o wsparcie jest skompletowanie wszystkich dokumentów i odpowiednie zaplanowanie działań: – Jedną z największych trudności stanowi dla nich racjonalne zaprojektowanie trwałego wzrostu dochodu o 10% w wyniku realizacji inwestycji  – podkreśla. Zwraca ona również uwagę na fakt, że istotne w ubieganiu się o wsparcie w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” jest także wdrożenie programu do zarządzania gospodarstwem. – Zakup komputera i oprogramowania należy do inwestycji premiowanych punktami, a im większa liczba punktów, tym większa szansa na zdobycie potrzebnych środków – wyjaśnia.

Wtóruje jej Roman Grzesiak z Agro-grupa.pl: – Narzędzia informatyczne do zarządzania gospodarstwem mogą okazać się przydatne rolnikom zarówno ze względu na możliwość spełnienia przez nich tzw. kryterium innowacyjności, jak również późniejsze rozliczenie dotacji. Rosnąca świadomość na temat tego, jak ważną rolę odgrywa kompleksowe podejście do zarządzania z pewnością zaprocentuje w najbliższych latach – podsumowuje.

Źródło: Agrego