fbpx
Strona głównaPozostałeIzby pośrednikiem

Izby pośrednikiem

Nie będzie zmian w dotychczasowych zasadach finansowania organizacji rolniczych działających w Brukseli – proponują posłowie. Oznacza to, że Izby Rolnicze będą wciąż pośrednikiem w dysponowaniu państwowymi pieniędzy.

Do sejmowej komisji trafiły dwa projekty ustaw gwarantujące pięciu polskim organizacjom rolniczym finansowania działalności w Brukseli. W pierwszym dysponentem pieniędzmi był bezpośrednio minister rolnictwa, w drugim pośrednikiem miał być samorząd rolniczy.

Piotr Józef Klim, poseł PO: jesteśmy zdecydowanie za tym, żeby dysponentem tych pieniędzy była Krajowa Rada Izb Rolniczych i żeby poprzez Izby te, środki były dystrybuowane i kontrolowane.

Takie rozwiązanie nie podoba się Kółkom Rolniczym, które od początku krytykowały sposób dystrybucji pieniędzy przez Izby. Ale szef samorządu rolniczego odrzuca te zarzuty.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR: to był spór z jedną organizacją, bo 4 organizacje, które też uczestniczyły, były beneficjentami tych środków nie miały żadnych kłopotów z płaceniem faktur.

Przed parlamentem jeszcze długa droga, aby uchwalić ustawę. A czasu coraz mniej. Jeżeli składki w COPA-COGECA nie zostaną zapłacone do 1 czerwca naszym organizacjom grozi zawieszenie w prawach członka. Jedyna szansa to letnia przerwa w pracach większości instytucji w Brukseli.
,br>
Władysław Serafin, Kółka Rolnicze: patrząc na czas, w wakacje nic się nie dzieje jest to okres przerwy wakacyjnej do połowy września. Więc nie wiedzę niepokoju.

Bez względu na to czy nasze organizacje będą zawieszone w COPA-COGECA, czy nie, sprawa uchwalenie ustawy jest przesądzona. Opowiadają się bowiem za nią wszystkie największe partie w Sejmie. Opinie taka jak ta są wyjątkiem.

Romuald Ajchler, Lewica: wydawanie środków publicznych na działanie związków zawodowych jest w pewnym sensie nieporozumieniem. To było w przeszłości.

Dlatego Lewica proponuje, aby rolnicy dobrowolnie zrzucili się na swoje organizację. Aby mogły one działać w Brukseli, wystarczy, że każde gospodarstwo podaruje im 2 -3 złote rocznie.

Witold Katner/Agrobiznes/TVP 1
foto: WRP

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.