Grupa Azoty zbada rolnikom glebę

Startuje ogólnopolski program badań gleby – „Grunt to wiedza”. W jego ramach, Grupa Azoty, wspólnie z PKO BP przebada ziemię z ok 2 tysięcy gospodarstw z całego kraju.

„Grunt to wiedza” – pod tym hasłem Grupa Azoty we współpracy z PKO Bankiem Polskim rozpoczyna ogólnopolski 3-letni program badań pH gleb oraz jej zasobności w składniki odżywcze. W ramach akcji, spółki zamierzają dotrzeć do blisko 2 tys. gospodarstw rolnych w całym kraju i przebadać 28 tys. próbek we współpracy z  Okręgowymi Stacjami Chemiczno–Rolniczymi. 
 
– Obok Centrum Kompetencji to nasza kolejna inicjatywa budująca bazę wiedzy i mająca swoje oparcie w nauce. Projekt realizujemy wspólnie z PKO Bankiem Polskim, największym bankiem w Polsce oraz Krajową Stacją Chemiczno–Rolniczą. Szczegóły tego projektu zainteresowanym przedstawią nasi reprezentanci – terenowi doradcy. Informacje można również znaleźć w naszym magazynie Agrolider i na stronie branżowej www.nawozy.eu – mówi Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.
 
Celem programu jest popularyzacja technologii optymalnego nawożenia z uwzględnieniem rodzaju uprawy i zasobności gleby, jak również rozwój nowych technologii nawożenia i produktów nawozowych dostosowanych do potrzeb polskiego rolnictwa.
 
W ramach programu „Grunt to Wiedza”, w zasobność składników odżywczych zostanie bezpłatnie przebadanych co najmniej 93 tys. ha gleb na terenie całego kraju.
 
Program „Grunt to wiedza” to pierwszy efekt strategicznej współpracy Grupy Azoty i PKO BP w segmencie Agro. Wpisuje się ona w rządową strategię współpracy między spółkami Skarbu Państwa. Zgodnie z jej założeniami, wspólne projekty inwestycyjne są kluczowe dla efektywnego wykorzystania majątku i wzrostu wartości podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu. Jednocześnie współpraca z Grupą Azoty ma być ważnym elementem nowej strategii działań PKO BP w sektorze rolno-spożywczym.
 
– Jednym z priorytetów PKO Banku Polskiego jest wspieranie rodzimych przedsiębiorców i zapewnienie finansowania rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego tak duże znaczenie ma dla nas sektor rolno-spożywczy, którego produkty są wysoko cenione wśród odbiorców na całym świecie. Dzięki współpracy z Grupą Azoty lepiej rozumiemy specyficzne potrzeby przedsiębiorców rolnych, które zmieniają się wraz z fazami cyklu produkcyjnego. Wiemy, jak sprostać tym oczekiwaniom i zapewnić optymalne finansowanie ich działalności – mówi Jakub Papierski, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Renata Struzik, źródło: Grupa Azoty