Grupa Azoty z zastrzykiem gotówki na nowe inwestycje

Grupa Azoty podpisała z konsorcjum banków umowę kredytu odnawialnego, który ma być wykorzystany, między innymi na nowe inwestycje. Spółka zyskała 1,5 mld zł.

Umowa podpisana pod koniec kwietnia z konsorcjum banków opiewa na kwotę 1,5 mld euro. Pieniądze te mają być przeznaczone na finansowanie potrzeb korporacyjnych w tym projektów inwestycyjnych. To pierwszy krok programu finansowania nowych inwestycji, a Grupa Azoty finalizuje kolejne rozmowy na temat finansowania całego pakietu projektów. Umowa została zawarta z bankami PKO Bank Polski S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK S.A., ING Bank Śląski S.A.

Umowa kredytu odnawialnego stanowi część pakietu finansowania długoterminowego w łącznej kwocie 2,2 mld zł. Grupa Azoty jest w trakcie finalizacji negocjacji dokumentacji kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dla udzielenia kredytu terminowego w kwocie 550 mln zł oraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju kredytu w kwocie 150 mln zł, które zostaną udzielone na okres 10 lat.

– Dzięki współpracy z polskim sektorem bankowym będziemy mogli wznieść polską chemię na jeszcze wyższy poziom technologiczny. Zgodnie ze strategią, którą przyjęliśmy do 2020 r. skupiamy się na dalszym rozwoju organicznym Grupy Azoty oraz na fuzjach i przejęciach – powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

W ramach przyjętej strategii do 2020 r., Grupa Azoty wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji.

Do 2020 roku planujemy przeznaczyć blisko 7 mld zł na cele przewidziane w strategii Grupy Azoty. Wsparcie sektora bankowego jest kluczowe dla realizacji blisko 70 projektów. Dzięki zaangażowaniu tych środków, możemy wzmocnić pozycję konkurencyjną Grupy Azoty na światowych rynkach. Zakładamy, że przełoży się to na wzrost zysków Grupy Azoty, a tym samym naszych akcjonariuszy – powiedział Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

Grupa Azoty zakończyła rok 2014 przychodami ze sprzedaży na poziomie blisko 9.9 mld zł przy skonsolidowanym zysku netto na poziomie 265 mln zł.

Renata Struzik, źródło: Grupa Azoty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności