Gran Premium – mocznik o dużym granulacie

Grupa Nawozowa Piast przedstawia swój najnowszy produkt – Gran Premium – mocznik azotowy w formie dużych granul. Na rynek wprowadziła go białostocka firma Barter.

Tajemnica sukcesu nowego produktu grupy Piast tkwi w wielkości granul – od 2 do 5 mm. Dla porównania, standardowy mocznik Piasta – Prill Plus – ma formę granul o wielkości od 1 do 4 mm.
Mocznik o tak dużym granulacie to obecnie jedyny taki produkt, dostępny na polskim rynku – mówi Grzegorz Dworakowski, dyrektor ds. rozwoju Barter SA. – Adresowany jest do wymagających  rolników, również posiadaczy dużych areałów rolnych i rozsiewaczy o dużej szerokości roboczej, dla których  liczy się oszczędność czasu i efektywność, w połączeniu z wysoką jakością nawozu – dodaje.
Andrzej Lechowicz, właściciel 600-ha gospodarstwa rolnego w województwie opolskim stosuje Gran Premium do nawożenia upraw rzepaku, kukurydzy i pszenicy. – Na rynku bardzo brakowało mocznika o tak dużych granulach – mówi. – W latach ‘90, kiedy ścieżki technologiczne miały szerokość 10-12 lub najwyżej 18 metrów sprawdzał się mniejszy granulat prillowy. Pojawienie się mocznika w formie dużych granul umożliwiło równomierny rozrzut nawozu z wykorzystaniem rozsiewacza na znacznie szerszych ścieżkach technologicznych – 18-24 m, a nawet 24-36 metrów. To duży atut, bo bardzo skraca czas nawożenia, a to dla każdego rolnika także oszczędność pieniędzy.  Wielu moich kolegów właśnie ze względu na dużą średnicę granul, a co za tym idzie – większą szerokość rozrzutu – chętnie stosuje Gran Premium do różnych roślin – podkreśla Andrzej Lechowicz.
Również producenci maszyn rolniczych wskazują na szerokie możliwości zastosowania nowego produktu.  Rolnicy z powodzeniem mogą wykorzystywać granulat spółki Barter SA m.in. w maszynach firmy SaMASZ:  Sand 400, Sand 600 oraz Vortex 600, jako narzędzie zawieszane na ciągniku roboczym średniej mocy .
Są one szczególnie polecane do wysiewu nawozów mineralnych, granulowanych, ale też pylistych i mieszanek nawozowych oraz wapna nawozowego – mówi Norbert Pawluczuk, kierownik działu marketingu SaMASZ. –  Gwarantuje to nie tylko dużą efektywność, oszczędność czasu, ale również przekłada się na optymalizację kosztów dzięki specjalnie zaprojektowanym zespołom rozsiewającym, składającym się z ruchomej zasuwy, której położenie ustala się w zależności od rodzaju i gatunku wysiewanego nawozu – wyjaśnia.
Gran Premium zawiera azot w formie amidowej – 46% N. Jest produktem uniwersalnym, stosowanym pod wszystkie rośliny uprawne. Charakteryzuje się wysoką koncentracją składników pokarmowych i bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie, a co za tym idzie jest łatwo przyswajalny przez rośliny. Mocznik granulowany może być stosowany na każdej glebie z wyjątkiem bardzo kwaśnych lub zasadowych. Nawozy dostępne są w sprzedaży w 500 kg workach Big Bag i w mniejszych – 50 kg opakowaniach.
Za: Grupa Nawozowa Piast